Local, Vocal, Global

কানপুৰে জিকা ভাইৰাছৰ আৰু ১৩ টা ঘটনাৰ প্ৰতিবেদন দিছে

0 10

যিহেতু উত্তৰ প্ৰদেশত জিকা ভাইৰাছৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে,৬ নৱেম্বৰ, শনিবাৰে কানপুৰত ১৩ টা নতুন ঘটনা সংঘটিত হৈছে। ৰাজ্যখনত গোচৰৰ মুঠ সংখ্যা বৰ্তমান ৭৯।

উৰ্চলা চিকিৎসালয়ৰ মুখ্য চিকিৎসা অধীক্ষক ডাঃ অনিল নিগমে কয়, “নিয়মীয়াকৈ আমাৰ দলটোৱে পৰীক্ষা কৰি আছে আৰু মহৰ প্ৰজনন বিন্দু ধ্বংস কৰাৰ বাবে পৌৰ নিগমৰ দলসমূহো নিয়োজিত কৰা হৈছে।”

“কানপুৰত জিকা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে। এই ক্ষেত্ৰত, বিশেষ সাৱধানতাৰ প্ৰয়োজন। ভাইৰাছ সংক্ৰমিত লোকৰ চিকিৎসাৰ বাবে সকলো চিকিৎসালয়ত ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। প্ৰতিজন ৰোগীৰ স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ কৰা হৈছে। নিৰীক্ষণ উন্নত কৰা হৈছে,” স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে কয়।

কানপুৰত জিকা ভাইৰাছৰ বাঢ়ি অহা ঘটনাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথে বিষয়াসকলক চেনিটাইজেচনৰ কাম ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

“জিকা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ কানপুৰত দ্ৰুতগতিত বিয়পি আছে। গুৰুত্বৰ কথা বিবেচনা কৰি, বিশেষ সাৱধানতাৰ প্ৰয়োজন। ডেংগু পৰীক্ষাও তীব্ৰ কৰিব লাগে। সকলো চিকিৎসালয়তে ব্যৱস্থা কৰা উচিত আছিল। প্ৰতিজন ৰোগীৰ স্বাস্থ্য নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰিব লাগে,” মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে লগতে কয়।

স্বাস্থ্য বিষয়াসকলে কয় যে সমগ্ৰ কানপুৰৰ চৰকাৰী চিকিৎসালয়সমূহে প্ৰাথমিক পৰ্যায়ত জিকা ভাইৰাছ ৰোগকে ধৰি সংক্ৰমণৰ ঘটনাচিনাক্ত কৰিবলৈ ইয়াৰ সংক্ৰামক ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ অভিযানৰ অধীনত এক সতৰ্কতা জাৰি কৰিছে আৰু নিৰীক্ষণ তীব্ৰ কৰি তুলিছে।

জিকা হৈছে এক মহ-বাহিত ভাইৰাছ যি সংক্ৰমিত এডিছ প্ৰজাতিৰ মহৰ কামোৰৰ জৰিয়তে বিয়পে, যি দিনত কামোৰে, এই ৰোগৰ লক্ষণবোৰ হৈছে মৃদু জ্বৰ, কনজাংটিভাইটিছ, পেশী আৰু গাঁঠিৰ বিষ, মুৰৰ বিষ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.