Local, Vocal, Global

TET পৰ্যবেক্ষক ক প্ৰশ্নকাকত লিক কৰাৰ অভিযোগত গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে

0 9

এক আচৰিত ঘটনাত, শিক্ষক যোগ্যতা পৰীক্ষা (TET) ২০২১ৰ প্ৰশ্নকাকত ছ’চিয়েল মিডিয়াত প্ৰকাশ কৰাৰ অভিযোগত বুধবাৰে অসম আৰক্ষীয়ে এজন TET পৰ্যবেক্ষকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। মন কৰিব লগীয়া যে, পৰীক্ষাটো ৩১ অক্টোবৰত অনুষ্ঠিত হৈছিল ।

আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, কাছাৰ জিলাৰ এমএইচচি উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ অধ্যক্ষ মুস্তাফিজুৰ ৰহমানে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ দাখিল কৰাৰ পিছত অভিযুক্ত অপৰাধীজনক ইতিমধ্যে আটক কৰা হৈছে ।

খবৰ অনুসৰি, শিক্ষকজনক বাহাৰুল আলোম কৌছাৰ বৰভূয়া বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছিল যি অসমৰ হাইলাকান্দি জিলাৰ বাসিন্দা। আমোদজনক ভাৱে, বৰভূইয়াই কাছাৰ জিলাৰ ৬০ টা পৰীক্ষা কেন্দ্ৰৰ ভিতৰত এমএইচচি উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ত কাম কৰিছিল। তেওঁ কেন্দ্ৰত ইনভিজিলেটৰ আছিল ।

উল্লেখ কৰিব পাৰি যে, লিক হোৱা প্ৰশ্নকাকতবোৰত এজন প্ৰাৰ্থীৰ ৰোল নম্বৰ আছিল। কৰ্তৃপক্ষই অভিযুক্ত অপৰাধীসকলক ৰোল নম্বৰৰ জৰিয়তে কেন্দ্ৰলৈ ধৰিব পাৰে য’ৰ পৰা এইটো লিক হৈছিল ।

প্ৰাথমিক জেৰাৰ সময়ত আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, বৰভূইয়াই পৰীক্ষাৰ পিছত প্ৰশ্নকাকতৰ ফটো তোলাৰ অভিযোগ স্বীকাৰ কৰে। কিন্তু আমোদজনক ভাৱে, তেওঁ দাবী কৰিছিল যে তেওঁ নহয় যিয়ে একেটা ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত আপলোড কৰিছিল ।

বৰভূইয়াই আৰক্ষীক কৈছিল যে, “মই বুজি পাইছো যে প্ৰশ্নকাকতৰ ফটো তোলাটো অবৈধ আছিল। কিন্তু মই এইটো কেৱল পঢ়িবলৈ কৰিছিলো । মই এজন শিক্ষক। মই সকলো সাম্ভাব্য অধ্যয়ন সামগ্ৰী বিশ্লেষণ কৰোঁ । মন কৰিব পাৰি যে নিয়ম অনুসৰি, প্ৰশ্নকাকতৰ ফটো তোলা বা ফটোকপি কৰাটোৱে TET নিৰ্দেশনা উলংঘা কৰে কিয়নো ফলাফল ঘোষণা নোহোৱালৈকে পুস্তিকাবোৰ সুৰক্ষিত ৰাখিব লাগে ।

“মই কেৱল হোৱাটছএপৰ জৰিয়তে প্ৰশ্নকাকতৰ ফটোবোৰ মোৰ ৰুমমেট আসজাদ হুছেইন লস্কৰৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিছিলো কাৰণ তেওঁ এজন শিক্ষকো। আমি কাকতখনৰ বিষয়েও আলোচনা কৰিছিলো। দুপৰীয়া প্ৰায় ২:৩০ বজাত কৰ্তব্যৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত, মই ভাগৰুৱা হোৱাৰ বাবে টোপনি লৈছিলো আৰু বন্ধুবৰ্গৰ পৰা ফোন পোৱাৰ পিছতহে সাৰ পাইছিলো, যিয়ে মোক প্ৰশ্নকাকত লিক হোৱাৰ বিষয়ে অৱগত কৰিছিল আৰু মোৰ নাম কেনেদৰে জড়িত হৈ আছিল,” বৰভূইয়াই লগতে কয় ।

আৰক্ষীয়ে জনোৱা অনুসৰি, আৰক্ষী বিভাগৰ অধীনত পেছাদাৰী বিশেষজ্ঞৰ এটা দলে বিষয়টো পৰ্যালোচনা কৰি আছে। তেওঁলোকে প্ৰশ্নকাকতটো আচলতে আপলোড কৰা লিংকটো বিচাৰিবলৈ কাম কৰি আছে ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.