Local, Vocal, Global

তালিবানে আফগানিস্তানত বিদেশী মুদ্ৰাৰ ব্যৱহাৰ নিষিদ্ধ কৰিছে

0 10

আফগানিস্তানৰ তালিবানে মঙলবাৰে বিদেশী মুদ্ৰাৰ ব্যৱহাৰনিষিদ্ধ কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে, যাৰ ফলত ইতিমধ্যে ৰুগীয়া অৰ্থনীতিত অধিক ব্যাঘাত ঘটিব পাৰে। আগষ্টৰ মাজভাগত সন্ত্ৰাসবাদী দলটোৱে ক্ষমতা দখল কৰাৰ পিছত, আফগানিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় মুদ্ৰা হ্ৰাস পাইছে আৰু দেশখনৰ ভাণ্ডাৰ বিদেশত হিমায়িত হৈ আছে।

অৰ্থনীতিৰ সৈতে বেংকবোৰত নগদ ধনৰ অভাৱ হৈছে আৰু আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ে এতিয়ালৈকে তালিবান প্ৰশাসনক চৰকাৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছে।

ইফালে, দেশৰ ভিতৰত বহুতো লেনদেন আমেৰিকান ডলাৰত কৰা হয়, আৰু দক্ষিণ সীমান্ত বাণিজ্য পথৰ ওচৰৰ এলেকাবোৰত পাকিস্তানী টকা ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু, এক প্ৰেছ বিবৃতিত তালিবানৰ মুখপাত্ৰ জাবিউল্লাহ মুজাহিদে ঘোষণা কৰে যে এতিয়াৰ পৰা ঘৰুৱা ব্যৱসায়ৰ বাবে বিদেশী মুদ্ৰা ব্যৱহাৰ কৰা যিকোনো লোকৰ বিৰুদ্ধে মোকৰ্দমা কৰা হ’ব।

তেওঁ কয়, “দেশখনৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাৰ্থৰ বাবে সকলো আফগানে প্ৰতিটো লেনদেনত আফগানি মুদ্ৰা ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজন।”

“ইছলামিক আমিৰাতে সকলো নাগৰিক, দোকানী, ব্যৱসায়ী, ব্যৱসায়ী আৰু সাধাৰণ ৰাইজক এতিয়াৰ পৰা আফগানীসকলৰ সকলো লেনদেন কৰিবলৈ আৰু বিদেশী মুদ্ৰা ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰা কঠোৰভাৱে বিৰত থাকিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.