Local, Vocal, Global

শ্বাহৰুখৰ পুত্ৰ আৰ্যনে ড্ৰাগছ ক্ৰয় কৰিবলৈ অস্বীকাৰকৰে, ড্ৰাগছৰ ক্ষেত্ৰত কেনে ধৰণৰ শাস্তিৰ ব্যৱস্থা ?

0 6

নাৰ্কোটিক ড্ৰাগছ এণ্ড চাইকোট্ৰপিক চাবষ্টেন্সএক্ট,1985, অভিযুক্তক ছয় মাহৰ পৰা এবছৰৰ ভিতৰত শাস্তি দিয়া হ’ব পাৰে।

ড্ৰাগছ পাৰ্টিত যোগদান কৰা অভিনেতা শ্বাহৰুখ খানৰ পুত্ৰ আৰ্যনে সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। দীঘলীয়া জেৰাৰ পিছত এনচিবিয়ে তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে। তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ড্ৰাগছ সেৱন কৰাৰ অভিযোগআছে। আৰ্যনৰ কোঠাৰ অংশীদাৰ আৰবাজ শেঠক তেওঁৰ জোতাত হাচিছ লুকুৱাই ৰাখিছিল বুলি কৈছে। সেই ভিত্তিত তেওঁলোক দুয়োকে সোধা-পোছা কৰা হৈছিল আৰু এতিয়া গ্ৰেপ্তাৰ কৰে।

বৰ্তমানৰ বাবে আৰ্যন খানক এনডিপিআইনৰ অধীনত গ্ৰেপ্তাৰ কৰাহৈছে। কিন্তু এই আইনত বিভিন্ন ব্যৱস্থা আছে।

নাৰ্কোটিক ড্ৰাগছ এণ্ড চাইকোট্ৰপিক চাবষ্টেন্সএক্ট,1985 মতে, অভিযুক্তক ছয় মাহৰ পৰা এবছৰৰ ভিতৰত শাস্তি দিয়া হ’ব পাৰে। আইনত শাস্তিৰ ব্যৱস্থা অভিযুক্তৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা ড্ৰাগছৰ পৰিমাণৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। এই আইনৰ চাৰিটা দিশ আছে……

 

  1. যদিসামান্য পৰিমাণৰ হাচিছ পোৱাযায়, অভিযুক্তক 10,000 লৈকে জৰিমনা বিহা হ’ব পাৰে আৰু 6 মাহলৈকে কাৰাবাস হ’ব পাৰে।   যদি ধৰা পৰা হাচিছ বা গাঞ্জা হয় কাৰাগাৰৰ ম্যাদ 6 মাহৰ পৰা এবছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
  1. যদিড্ৰাগছ কম কিন্তু বিক্ৰী কৰিব লগা পৰিমাণ বেছি বুলি ধৰা পৰে, অভিযুক্তক 10 বছৰলৈকে কাৰাদণ্ড   দিব পাৰে। এক লাখ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰাৰ ব্যৱস্থাও আছে।
  1. ইয়াৰউপৰিও, যদি DRUGS বিক্ৰী কৰাৰ মূল্য বেছি হয়, তেন্তে শাস্তি 10 বছৰলৈকে হ’ব পাৰে।   একে সময়তে, যদি পৰিমাণ আৰু অধিক হয়, শাস্তি 20 বছৰলৈ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত, জৰিমনা একৰ পৰা দুই লাখ টকা হ’ব পাৰে।
  1. যদিআপুনি এই আইনৰ চতুৰ্থ ব্যৱস্থাটো লক্ষ্য কৰে, ই কোকেইন আৰু হেৰোইনৰ বিষয়ে। যদি এই ঔষধবোৰ কম পৰিমাণে গ্ৰহণ কৰা হয়, তেন্তে এবছৰৰ কাৰাদণ্ড হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, 20,000 টকাৰ জৰিমনাও আৰোপ কৰা হ’ব। এইটো জনাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ যে কোকেইনৰ বাবে, ‘দুইগ্ৰাম’কম পৰিমাণ বুলি গণ্য কৰা হয়, আনহাতে 100 গ্ৰাম বাণিজ্য পৰিমাণৰ শ্ৰেণীত ৰখা হয়।

 

আৰিয়ান খানৰ বিৰুদ্ধে এতিয়া ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছে বুলি জনা গৈছে।

তেওঁৰ এইটো এটা  জামিনযোগ্য অপৰাধ আৰু সোনকালেই আদালতৰ পৰা জামিন পাব পাৰে।

আৰ্যনে কৈছে যে তেওঁ কোনো ড্ৰাগ সেৱন কৰা নাই। এনচিবিয়ে কিছুমান প্ৰমাণৰ ভিত্তিত তেওঁক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছে, তেওঁৰ       মোবাইলটোও জব্দ কৰা হৈছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.