Local, Vocal, Global

তেলবজাৰৰ অস্থিৰতাৰ মাজত পেট্ৰ’ল, ডিজেলৰ মূল্য পুনৰ বৃদ্ধি

0 13

নতুন দিল্লী, ৫ অক্টোবৰঃ বিশ্বব্যাপী তেলৰ মূল্যৰ অস্থিৰতাৰ মাজতে মঙলবাৰে পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য পুনৰ একেলগে বৃদ্ধি পাইছে প্ৰতি বেৰেলত ৮০ ডলাৰৰ ওপৰলৈ বৃদ্ধি পাইছে। সেই অনুসৰি, ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানীত ডিজেলৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৩০ পইচা বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি লিটাৰত ৯১.০৭ টকা হয়, আনহাতে পেট্ৰ’লৰ হাৰ প্ৰতি লিটাৰত ২৫ পইচা বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি লিটাৰত ১০২.৬৪ টকা হয় বুলি দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ইন্ধন ৰিটেইলাৰ ইণ্ডিয়ান অইল কৰ্পোৰেশ্যনে জানয়। ডিজেলৰ মূল্য এতিয়া যোৱা ১২ দিনৰ ভিতৰত ৯ টাত বৃদ্ধি পাইছে আৰু ইয়াৰ খুচুৰা মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ২.৪৫ টকা লৈ শুক্ৰবাৰে প্ৰতি লিটাৰত ২০ পইচা আৰু পুনৰ যোৱা সপ্তাহৰ দেওবাৰে, সোমবাৰে আৰু মঙলবাৰে প্ৰতি লিটাৰত ২৫ পইচা আৰু বৃহস্পতিবাৰে প্ৰতি লিটাৰত ৩০ পইচা বৃদ্ধি কৰা হৈছিল।  শুক্ৰবাৰ, শনিবাৰে আৰু দেওবাৰে আৰু পুনৰ মঙলবাৰে প্ৰতি লিটাৰত ৩০ পইচা।

পেট্ৰ’লৰ মূল্যই ৫ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা স্থিৰতা বজাই ৰাখিছিল কিন্তু তেল কোম্পানীবোৰে অৱশেষত শেহতীয়াকৈ সামগ্ৰীৰ মূল্যবৃদ্ধিৰ বাবে এই সপ্তাহত তেওঁলোকৰ পাম্পৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰে। পেট্ৰ’লৰ মূল্যও আগৰ আঠ দিনৰ ভিতৰত ছয়টকা বৃদ্ধি পাইছে আৰু ইয়াৰ প্ৰাইমো মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ১.৪৫ টকা হৈছে। ওএমচিসকলে মূল্যৰ যিকোনো সংশোধন কৰাৰ আগতে বিশ্বব্যাপী তেলৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত তেওঁলোকৰ সময়ৰ মূল্য বজাই ৰাখিবলৈ পছন্দ কৰে। এইকাৰণেই যোৱা তিনি সপ্তাহধৰি পেট্ৰ’লৰ মূল্য সংশোধন কৰা হোৱা নাছিল। কিন্তু বিশ্বব্যাপী তেলৰ মূল্য চলাচলত অত্যাধিক অস্থিৰতা এতিয়াও এমচি সমূহক বৃদ্ধিটো প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ হেঁচা দিছে।

মুম্বাইত, পেট্ৰ’লৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত 25 পইচা বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি লিটাৰত 108.67 টকাতকৈ অধিক হয়, আনহাতে ডিজেলৰ হাৰ প্ৰতি লিটাৰত 98.80 টকাৰ ওচৰলৈ বৃদ্ধি হয়। সমগ্ৰ দেশতে, পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেল প্ৰতি লিটাৰত 20-30 পইচাৰ ভিতৰত বৃদ্ধি পাইছিল কিন্তু স্থানীয় কৰৰ স্তৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি তেওঁলোকৰ খুচুৰা হাৰ বিভিন্ন। এই বছৰৰ এপ্ৰিলৰ পৰা ইয়াৰ খুচুৰা হাৰত ৪১ টা বৃদ্ধিৰ বাবে দেশত ইন্ধনৰ মূল্য অভিলেখ স্তৰত ঘূৰি আছে। এই সপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে তিনি বছৰৰ উচ্চ স্তৰ 80 ডলাৰ প্ৰতি বেৰেলত বৃদ্ধি হোৱাৰ পিছত, বিশ্বব্যাপী মানদণ্ড প্ৰতি বেৰেলত 78 ডলাৰলৈ হ্ৰাস পাইছিল আৰু এতিয়া পুনৰ 81 ডলাৰ প্ৰতি বেৰেললৈকে হৈছে 5 ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা, যেতিয়া পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেল দুয়োটাৰ মূল্য সংশোধন কৰা হল, আগষ্টৰ সময়ছোৱাত গড় মূল্যৰ তুলনাত আন্তৰ্জাতিক বজাৰত পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য প্ৰতি বেৰেলত প্ৰায় 8-9 ডলাৰতকৈ অধিক। তেল কোম্পানীবোৰে গ্ৰহণ কৰা মূল্য নিৰ্ধাৰণ সূত্ৰৰ অধীনত, পেট্ৰ’ল আৰু ডিজেলৰ হাৰ তেওঁলোকে দৈনিক ভিত্তিত পুনৰীক্ষণ আৰু সংশোধন কৰিব লাগিব। নতুন মূল্যবোৰ ৰাতিপুৱা 6 বজাত কাৰ্যকৰী হয়।

মূল্যৰ দৈনিক সমীক্ষা আৰু সংশোধন আগৰ 15 দিনত আন্তৰ্জাতিক বজাৰত বেঞ্চমাৰ্ক ইন্ধনৰ গড় মূল্য, আৰু বৈদেশিক মুদ্ৰাৰ হাৰৰ ওপৰত আধাৰিত। কিন্তু, বিশ্বব্যাপী তেলৰ মূল্যৰ তাৰতম্যৰ ফলত ওএমচিবোৰে এই সূত্ৰটো সামগ্ৰিকভাৱে অনুসৰণ কৰাত বাধা দিছে আৰু এতিয়া দীঘলীয়া ব্যৱধানৰ সৈতে সংশোধন কৰা হৈছে। এইটোৱে কোম্পানীবোৰক ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাত বাধা দিছে যেতিয়াই বিশ্বব্যাপী ইন্ধনৰ পাম্পমূল্যৰ মাজত অমিল হয়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.