Local, Vocal, Global

প্ৰতিজন পথচাৰীক আকৰ্ষণ কৰা এখন বিশেষ ফুলনি বাগিছা

427

লংকাৰ কাষেৰে পাৰ হৈ যোৱা লামডিং সংযোগী চাৰিলেনযুক্ত ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ মাজৰ ডিভাইদাৰত থকা এখন ফুলনিয়ে সততে আৰ্কষিত কৰি আহিছে সকলো যাত্ৰীক ৷ ৩৭ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ ডিভাইদাৰত গঢ়ি তুলিছে এখন ফুলনি বাগিছা। ৰঙা-নীলা বিভিন্ন ফুল ফুলি থকা এই বাগিছাখন প্ৰায় হাজাৰ মিটাৰ দূৰত্ব সামৰি গঢ়ি তুলিছে , লংকাৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষকে ৷ জয় বাবু সিংহ নামৰ শিক্ষক জনৰ ঘৰ লংকাৰ পিপলপুখুৰীত ৷ সেউজীয়া পৰিবেশ  ভালপোৱা জয় বাবু সিংহই  ২০১৭ চনতে আৰম্ভ কৰিছিল এই ফুলনিখন কাম৷ ৰাস্তাৰ কাম সম্পূৰ্ণ হৈ উঠাৰ পাছত ডিভাইদাৰত পাৰ্থেনিয়াম নামৰ এবিধ বিষাক্ত গছৰ পুলি ৰোপন কৰিছিল ৷ জয়বাবু সিংহই এই পাৰ্থেনিয়াম বিষাক্ত গছৰ ভয়াবহতাৰ উমান পায় সেইসমূহ গছ উঠাই বৰ্তমানৰ এই পৰিবৱেশৰ সূচনা কৰিলে ৷ সততে সেউজীয়া পৰিবৱেশে আকৰ্ষিত কৰি ৰখা শিক্ষকজনে নিজৰ পেঞ্চনৰ টকাকেইটাৰে পৰিয়াল পোহপাল দিয়াৰ উপৰিও ফুলনি বাগিছাখনৰ প্ৰয়োজনত বৰ্তমানলৈ ২ লাখ ৫০ হাজাৰ টকা খৰছ কৰিছে ৷ বাগিছাখন আৰম্ভ কৰাৰ মূহূৰ্তৰ পৰাই  বহু প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মূখীন হৈছিল যদিও, হতাশ নহৈ  জয় বাবুয়ে অধিক উদ্যমেৰে কাম কৰি গৈ প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হল ৷ জয় বাবু সিংহৰ এই পদক্ষেপত ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰে আহা যোৱা যাত্ৰীসকলক আকৰ্ষিত কৰি আহিছে আৰু অঞ্চলবাসীয়ে যেতিয়াই এই বাগিছাখনক আকোঁৱালি লব সেইদিনাই অৱসৰপ্ৰাপ্ত শিক্ষক জনৰ কষ্ট সফল ৰূপ পাব ৷