Local, Vocal, Global

কভাক্সিনৰ বাবে এতিয়ালৈকে কোনো অনুমোদন নাই, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কয় যে ভাৰত বায়োটেকৰ পৰা ‘অতিৰিক্ত স্পষ্টীকৰণ’ৰ প্ৰয়োজন

0 10

এনে লাগিছে যে হায়দৰাবাদস্থিত ভাৰত বায়োটেকে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO)ৰ পৰা ইয়াৰ স্বদেশী ভাৱে নিৰ্মিত কোভিড-১৯ ভেকছিন ‘কভাক্সিন’ৰ বাবে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমোদন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আৰু কিছু সময় অপেক্ষা কৰিব লাগিব। কভাক্সিনে EUL প্ৰাপ্ত কৰাৰ পিছত ভেকছিনটো COVAX সুবিধাৰ অধীনত নিম্ন আৰু মধ্য-আয়ৰ দেশবোৰলৈ বিতৰণৰ বাবে যোগ্য হ’ব।

কভাক্সিনৰ তথ্য পৰ্যালোচনা কৰিবলৈ মঙলবাৰে ইয়াৰ কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটৰ বৈঠকত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে ভেকছিনৰ পৰামৰ্শ দিয়াৰ আগতে চূড়ান্ত ‘বিপদাশংকা-লাভালাভ মূল্যায়ন’ৰ বাবে ভাৰত বায়োটেকৰ পৰা ‘অতিৰিক্ত স্পষ্টীকৰণ’ বিচাৰিছিল।

কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোটৰ পৰৱৰ্তী বৈঠক চূড়ান্ত মূল্যায়নৰ বাবে ৩ নৱেম্বৰত অনুষ্ঠিত হ’ব। ভাৰত বায়োটেকে কভাক্সিনৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ তালিকাভুক্তিৰ (EUL) বাবে ১৯ এপ্ৰিলত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ ওচৰত EOI (Expression of Interest) দাখিল কৰিছিল।

জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ তালিকাভুক্তিৰ বাবে কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা গোট (TAG-EUL) হৈছে এক স্বতন্ত্ৰ পৰামৰ্শদাতা গোট যি EUL প্ৰক্ৰিয়াৰ অধীনত জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে কোভিড-১৯ ভেকছিন এটা তালিকাভুক্ত কৰিব পাৰিনে সেই বিষয়ে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাক পৰামৰ্শ প্ৰদান কৰে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছিল যে তেওঁলোকে এই সপ্তাহৰ শেষৰ ফালে ভাৰত বায়োটেকৰ পৰা এই স্পষ্টীকৰণসমূহ প্ৰাপ্ত কৰিব বুলি আশা কৰিছে। যোৱা সপ্তাহত, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছিল যে তেওঁলোকে কভাক্সিন সম্পৰ্কে ভাৰত বায়োটেকৰ পৰা এটা ‘অতিৰিক্ত তথ্য’ আশা কৰিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.