Local, Vocal, Global

মিজোৰাম : শৈক্ষিক সমিতিয়ে চিয়াহত দশম আৰু দ্বাদশ শ্ৰেণীৰ বাবে বিদ্যালয় পুনৰ খোলাৰ অনুমোদন জনাইছে

0 8

বৃহস্পতিবাৰে, ২৮ অক্টোবৰত, চিয়াহ জিলাৰ শিক্ষা সম্পৰ্কীয় জিলা পৰ্যায়ৰ টাস্ক ফ’ৰ্চ সমিতিয়ে ১ নৱেম্বৰৰ পৰা দশম শ্ৰেণী আৰু দশম শ্ৰেণীৰ বাবে বিদ্যালয় পুনৰ খোলাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

জিলা দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা প্ৰাধিকৰণৰ (ডিডিএমএ) উপায়ুক্ত আৰু অধ্যক্ষ, কেচাৱন আৰ, আইএএছৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত এখন বৈঠকত এই সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয়।পুংখানুপুংখ আলোচনা আৰু চিকিৎসা বিভাগ, আৰু শিক্ষা বিভাগৰ প্ৰতিবেদন বিবেচনা কৰাৰ পিছত বৈঠকখনে সিদ্ধান্তটোৰ সমাধান কৰে।

শিক্ষা বিভাগৰ তথ্য অনুসৰি, মুঠ ৯৫ জন শিক্ষক Covid-19 সংক্ৰমণত আক্ৰান্ত হৈছে। ইয়াৰ ভিতৰত, ৮৯ জন শিক্ষক আৰোগ্য হৈছে, আনহাতে ৬ জন শিক্ষক বৰ্তমান চিকিৎসাধীন হৈ আছে। যদি শিক্ষাৰ্থীসকলৰ তথ্য প্ৰসংগত লোৱা হয়, মুঠ ৩৫৮ জন শিক্ষাৰ্থী ইতিবাচক বুলি জনা গৈছে। আনহাতে, ৩৫৬ জন শিক্ষাৰ্থী আৰোগ্য হৈছে, আৰু ২ জন শিক্ষাৰ্থী বৰ্তমান ঔষধৰ অধীনত আছে।

বিষয়াসকলে আৰু জনায় যে, বৰ্তমান চিয়াজিলাৰ ভিতৰত ১৩১ খন প্ৰাথমিক বিদ্যালয়, ৭৭ খন মধ্য বিদ্যালয়, উচ্চ বিদ্যালয় ২৬ খন আৰু ৭ খন উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয় আছে।

চিকিৎসা বিভাগৰ বিষয়াসকলে জনাইছিল যে, কেইজনমান শিক্ষকৰ বাহিৰে, সকলো অনুষদক Covid-19 ভেকছিন প্ৰদান কৰা হৈছে।

ইফালে, বিষয়াসকলে সিদ্ধান্তটো অনুমোদন জনাইছে, এই চৰ্তৰ সৈতে যে ইয়াৰ পিছত Covid-19 উপযুক্ত আচৰণ (চি.এ.বি.) কঠোৰভাৱে পালন কৰিব লাগিব।সমিতিখনে জিলা শৈক্ষিক বিষয়া (ডিইঅ’)ক সকলো বিদ্যালয়ে Covid-19 মানক সঞ্চালন প্ৰক্ৰিয়া (এছ.ও.পি.) আৰু চি.এ.বি. পালন কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.