Local, Vocal, Global

নাগালেণ্ডৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী কিহোটো হোলোহনৰ মৃত্যু 

0 4

নাগালেণ্ডৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী কিহোটো হোলোহনে শুক্ৰবাৰে পুৱা প্ৰায় ৬ বজাত বয়স সম্পৰ্কীয় অসুস্থতাৰ বাবে শেষ উশাহ লয় প্ৰবীণ বিধায়কজনে তেওঁৰ পত্নী, তিনিজনী কন্যা, এজন পুত্ৰ আৰু কেইবাজনো নাতি-নাতিনীক এৰি থৈ গৈছে। তেওঁৰ বয়স আছিল ৯১ বছৰ।

১৯৭৭ চনত ইউনাইটেড ডেমক্ৰেটিক ফ্ৰণ্ট (ইউপিএফ)ৰ প্ৰাৰ্থী হিচাপে প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাজ্যিক নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল। তেওঁ জুনহেবোটো জিলাৰ আঘুনাটো সমষ্টিৰ পৰা বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হৈছিল। ১৯৮২ আৰু ১৯৮৭ চনত তেওঁ পুনৰ নিৰ্বাচিত হয়।

ৰাজনীতি কেৰিয়াৰত, তেওঁ কেইবাবাৰো দল সলনি কৰিছিল আৰু নিৰ্দলীয় হিচাপে নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল।  তেওঁ 1989 চনত ডিমাপুৰ-এলএল সমষ্টিৰ পৰা নিৰ্বাচনত জয়ী হৈছিল। ১৯৯৮ চনত তেওঁ কল ছলিউচন, নট ইলেকশনত মানি লোৱাৰ পিছত নিৰ্বাচন এৰাই যায়।

2008 চনত, পুনৰ তেওঁ ঘাস্পানী ৰ পৰা নিৰ্বাচনত যুঁজিছিল আৰু সমষ্টিত জয়ী হৈছিল।তেওঁ ২০১৩ চনলৈকে ৰাজনীতিত সক্ৰিয় আছিল। হোলোহন নাগা স্বাধীনতা আন্দোলনতো সক্ৰিয় আছিল।  ১৯৬২ চনৰ ২০ অক্টোবৰত তেওঁ তেওঁৰ ২৫৭ জন সহকৰ্মীৰ সৈতে অস্ত্ৰ ত্যাগ কৰে আৰু নাগালেণ্ড সশস্ত্ৰ আৰক্ষীত পৰিদৰ্শক হিচাপে নিযুক্ত হয়, কিন্তু ১৯৬৬ চনত পদত্যাগ কৰে। নাগালেণ্ডৰ ৰাজ্যপাল জগদীশ মুখী, মুখ্যমন্ত্ৰী নেইফিউ ৰিঅ’ আৰু তেওঁৰ ডেপুটি ৱাই পেটনে হোলোহনৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছে। “জনসাধাৰণৰ সেৱাত তেওঁৰ অৱদান সদায় স্মৰণীয় হৈ থাকিব। বিদেহী আত্মাই চিৰশান্তিত থাকক,” ৰিঅ’ই টুইট কৰে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.