Local, Vocal, Global

মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রীয়ে এছিয়াৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম নদী দ্বীপ লংখনাম নিৰ্মাণৰ বাবে ১৩ কোটি টকাৰ পুঁজি ঘোষণা কৰিছে

0 123
শ্বিলং, ১৬ নৱেম্বৰ: মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রী কনৰাড কে চেংমাই সোমবাৰে পশ্চিম খাচী পাহাৰৰ নংখনাম দ্বীপত পৰ্যটন উদ্যোগৰ আন্ত:গাথনি আৰু সুবিধাসমূহৰ বিকাশৰ বাবে ১৩ কোটি টকাৰ বিশেষ অনুদান প্ৰৱৰ্তন কৰে। অসমত মাজুলীৰ পিছত লংখনাম হৈছে এছিয়াৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম নদী দ্বীপ। মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রীয়ে জিলা প্ৰশাসনৰ বিষয়াসকল আৰু তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে দ্বীপটো ভ্ৰমন কৰে। কৃষকসকলৰ সৈতে হোৱা বৈঠকত মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রীয়ে কয় যে ৰাজ্য চৰকাৰে কৃষক কল্যাণ আঁচনিৰ বাবে ২০০ কোটি টকা ৰাখিছে। তেঁও লগতে কয় যে কৃষকসকলৰ অসুবিধা আৰু উদ্বেগৰ বিষয়ে জানিবলৈ চৰকাৰ আগ্ৰহী যাতে তেঁওলোকক আটাইতকৈ বেছি লাভান্বিত কৰিব পৰা নীতি বিকশিত কৰিব পাৰি। তেঁও আৰু কয় যে “ফোকাচ হৈছে এক সৃষ্টিশীল সামাজিক কাৰ্যসূচী য’ত চৰকাৰে আশ্বাস দিয়ে যে কৃষকসকলে তেঁওলোকৰ উৎপাদন উন্নত কৰিব পাৰে, ঋণপ্ৰাপ্তি লাভ কৰিব পাৰে আৰু তেওঁলোকৰ বজাৰৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
পশ্চিম খাচী পাহাৰ অঞ্চলত মাৰ্চ ২০২১ চনত উৎপাদক গোট গঠন মাওশ্বিনৰুট ব্লকত আৰম্ভ হৈছিল আৰু জুলাই ২০২১ ৰ পৰা নংষ্টইন ব্লকত অব্যাহত আছিল, মুঠ ১৮৩ টা গোট গঠন কৰা হৈছিল। মেঘালয়ৰ মুখ্যমন্ত্রীয আৰু স্থানীয় বিধায়ক মেকমিলান বাইৰচাটে পিজিসকলক (PG) চেক প্ৰদান কৰিছিল। ফোকাচ কাৰ্যসূচীৰ জৰিয়তে ৩৬ টা প্ৰযোজক গোটক মুঠ ২১,৯৫,০০০.০০ টকা প্ৰদান কৰা হৈছিল।
Leave A Reply

Your email address will not be published.