Local, Vocal, Global

প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী আব্দুল মুহিব মজুমদাৰৰ ৮৯ বছৰ বয়সত মৃত্যু

0 9

অসমৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী, এজন প্ৰখ্যাত অধিবক্তা আৰু বহুচৰ্চিত আইএমডিটি আইনৰ স্থপতি আব্দুল মুহিব মজুমদাৰৰ বুধবাৰে পুৱা প্ৰায় ৮.১৫ বজাত মৃত্যু হয়। তেওঁক এমাহৰ পৰা গৌহাটি চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়ত (জিএমচিএইচ) ভৰ্তি কৰোৱা হৈছিল আৰু আজি ৰাতিপুৱা শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰিছিল।

তেওঁৰ বয়স আছিল ৮৯ বছৰ। তেওঁৰ নশ্বৰ দেহ জিএমচিএইচৰ পৰা তেওঁৰ হাতীগাঁও বাসগৃহলৈ লৈ যোৱা হ’ব আৰু তেওঁৰ অন্তিম সংস্কাৰ সম্পন্ন কৰা হ’ব।

শ্ৰীযুত আব্দুল মুহিব মজুমদাৰে ১৯৭০ ৰ দশকত ৰাজনীতিত প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু ১৯৮৩-১৯৯১, ১৯৯৬-২০০১ আৰু ২০১১-২০১৬ বৰ্ষৰ পৰা বিধান সভাৰ সদস্য (বিধায়ক) হিচাপে চাৰিবাৰ এলএ-৬ হাইলাকান্দিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল। এই সমষ্টিটো আগতে তেওঁৰ দেউতাকে ১৯৪৬ চনৰ পৰা ১৯৭২ চনলৈ প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল।

১৯৮৫ চনলৈকে হিতেশ্বৰ সাহিত্যৰ নেতৃত্বত কংগ্ৰেছ মন্ত্ৰালয়ত শ্ৰীযুত মজুমদাৰ অসমৰ কেবিনেট মন্ত্ৰী হৈছিল। ১৯৯০ ৰ দশকত তেওঁ ইউপিপিএ নামৰ এটা নতুন দল গঠন কৰে আৰু ২০০১ চনলৈকে জলসিঞ্চন বিভাগৰ চোৱাচিতা কৰি থকা প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্তৰ নেতৃত্বত অগপ নেতৃত্বাধীন মিত্ৰজোঁট মন্ত্ৰালয়ত ১৯৯৬ চনত পুনৰ অসমৰ কেবিনেট মন্ত্ৰী হয়।

পৰৱৰ্তী সময়ত তেওঁ ইউপিপিএ ভাঙি দিয়ে আৰু অসমত সমাজবাদী পাৰ্টিৰ সভাপতি হয়। পিছত তেওঁ কংগ্ৰেছলৈ ঘূৰি আহিছিল। শ্ৰীযুত মজুমদাৰ বিৰোধী দলৰ উপনেতা (১৯৮৬-১৯৯১) আৰু পূৰ্বতে অসমৰ ৰাজ্যিক পৰিকল্পনা পৰিষদৰ উপাধ্যক্ষ আছিল। তেওঁৰ হাতত থকা আন পদসমূহ আছিল ৰাজ্যিক সুৰক্ষা আয়োগৰ সদস্য; সদস্য, এআইচিচি; উপ-সভাপতি এপিচিচি; অধ্যক্ষ এপিচিচি সংখ্যালঘু কোষ; এপিচিচিৰ উপদেষ্টা সংখ্যালঘু বিভাগৰ ভিতৰত আনসকল।

শ্ৰীযুত মজুমদাৰে তেওঁৰ আত্মজীৱনী “ডাউন দ্য মেমৰি” চাৰিটা খণ্ডত ৰচনা কৰিছিল। তেওঁ এজন ভাল বিতৰ্ককাৰী আছিল আৰু কটন মহাবিদ্যালয় আৰু আলিগড় মুছলিম বিশ্ববিদ্যালয়ত কেইবাটাও পুৰস্কাৰ লাভ কৰিছিল। তেওঁৰ বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ গোচৰৰ ভিতৰত তেওঁ ১৯৭৭-৭৮ চনত উচ্চ ন্যায়ালয়ত তিৰ্খা আয়োগৰ দ্বাৰা তেওঁৰ গোচৰৰ বিৰুদ্ধে স্বৰ্গীয় প্ৰধানমন্ত্ৰী ইন্দিৰা গান্ধীক ৰক্ষা কৰাটো লক্ষণীয় আছিল। তেওঁৰ কৰ্মজীৱনৰ আন দুটা স্থান আছিল আইএমডিটি আইন (ন্যায়াধিকৰণ আইনৰ দ্বাৰা অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰী নিৰ্ধাৰণ) ১৯৮৩ আৰু অসম চুক্তি ১৯৮৫ ৰ খচৰা অসমৰ তদানীন্তন আইন মন্ত্ৰী হিচাপে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.