Local, Vocal, Global

অসম কোভিড-১৯ S.O.P : কাৰফিউৰ সময় সংশোধন কৰা হৈছে

0 8

অসম ৰাজ্যিক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা কৰ্তৃপক্ষই ৰাজ্যখনৰ সামগ্ৰিক কোভিড পৰিস্থিতি পৰ্যালোচনা কৰাৰ পিছত ৰাজ্যখনৰ গ্ৰাম্য আৰু নগৰ দুয়োটা অঞ্চলৰ বাবে কোভিড-১৯ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে। নতুন নিৰ্দেশনা জাৰি কৰি মুখ্য সচিব জিষ্ণু বৰুৱাই কয় যে ৰাজ্যখনৰ ৩১ শতাংশ যোগ্য জনসংখ্যাক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা হৈছে, আনহাতে ৯৫ শতাংশই তেওঁলোকৰ প্ৰথম পালি লাভ কৰিছে।

বৰ্তমান নতুন ঘটনাবোৰ ৩০০ ৰ পৰা ৪০০ ৰ ভিতৰত ঘূৰি আছে, বেছিভাগ নগৰঅঞ্চলৰ পৰা প্ৰতিবেদিত হৈছে আৰু বেছিভাগ জিলাই যোৱা ৪-৫ সপ্তাহত প্ৰতিদিনে ১০ টাতকৈ কম ঘটনা ৰখা হৈছে, এএছডিএমএ-য়ে ইয়াৰ শেহতীয়া আদেশটো কঢ়িয়াই আনে।

ৰাজ্যখনত কোভিড -১৯ৰ প্ৰসাৰ ৰোধ কৰাৰ বাবে পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশ নোপোৱালৈকে অসমত চৰকাৰে অনুমোদিত প্ৰতিবন্ধকতা আৰু শিথিলতাৰ এখন তালিকা ইয়াত দিয়া হৈছে।

নিয়ন্ত্ৰণ ক্ষেত্ৰসমূহ

যদি যোৱা সাত দিনত যিকোনো ক্ষেত্ৰত কোভিড-১৯-ৰ পৰীক্ষাৰ ইতিবাচকতা ১০ টাতকৈ অধিক গোচৰত উপনীত হয়, অধিকাৰ ক্ষেত্ৰৰ জিলা দণ্ডাধীশে এমডি, এনএইচএমৰ সৈতে আলোচনা কৰি মুঠ নিয়ন্ত্ৰণ ক্ষেত্ৰৰ দৰে ক্ষেত্ৰবোৰ অৱগত কৰিব আৰু কোভিড-১৯-ৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা নিশ্চিত কৰিব।

অৱশ্যে, এনে ক্ষেত্ৰত, জৰুৰীকালীন সেৱাসমূহ চব্বিশ ঘণ্টা অব্যাহত থাকিব আৰু সামগ্ৰী, ফল আৰু পাচলি, দুগ্ধজাত আৰু গাখীৰ বুথ, পশুৰ পশুখাদ্য আদিৰ সৈতে লেনদেন কৰা দোকানকে ধৰি অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাসমূহ বন্ধ হোৱাৰ সাধাৰণ সময়লৈকে খোলা থাকিব কিন্তু নিশা ১০ বজাৰ পিছত নহয়।

এনে ক্ষেত্ৰত ই-কমাৰ্চৰ জৰিয়তে খাদ্য, ফাৰ্মাচিউটিকেল, চিকিৎসা সঁজুলিকে ধৰি সকলো অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীবিতৰণ চব্বিশ ঘণ্টা অব্যাহত থাকিব।

কাৰফিউৰ সময়

• কাৰফিউৰ সময় নিশা ১১ বজালৈ ঠেলি দিয়া হৈছে আৰু পুৱা ৫ বজালৈকে বলবৎ থাকিব।
• কৰ্মস্থান আৰু বাণিজ্যিক প্ৰতিষ্ঠানসমূহ নিশা ১০ বজালৈকে খোলা থাকিব।
• চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত কাৰ্যালয়সমূহ নিশা ১০ বজালৈকে খোলা থাকিব।
• সামগ্ৰী, ফল, পাচলি, দুগ্ধজাত আৰু গাখীৰ বুথ, পশুখাদ্যৰ লেনদেন কৰা দোকানবোৰ নিশা ১০ বজালৈকে খোলা থাকিব।
• ৰেষ্টুৰেণ্ট, ধাবা আৰু অন্যান্য ভোজনালয়ত ভোজন কৰাৰ ক্ষমতা 50 শতাংশলৈকে নিশা ১০ বজালৈকে খোলা থাকিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব। নিশা ১০ বজালৈকে খাদ্য সামগ্ৰী গ্ৰহণৰ অনুমতি দিয়া হ’ব।
• বিক্ৰী কাউণ্টাৰ, শ্ব’ৰুম, শীতল ভঁৰাল আৰু ৱেৰহাউচবোৰো নিশা ১০ বজালৈকে খোলা থাকিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।

অন্যান্য প্ৰতিবন্ধকতা আৰু শিথিলতা

• কোভিড-১৯ ভেকছিনৰ কমেও এটা পালি গ্ৰহণ কৰা সকলো চৰকাৰী কৰ্মচাৰীয়ে (ঠিকাভিত্তিক আৰু স্থিৰ দৰমহা সহ) কাৰ্যালয়ত উপস্থিত থাকিব। অৱশ্যে, অসম চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বিভাগে জাৰী কৰা নিৰ্দেশনা অনুসৰি যিসকলৰ ক্ষেত্ৰত টিকাকৰণ ৰখা হৈছে তেওঁলোকৰ বাহিৰে আন সকলো কৰ্মচাৰীয়ে নিজকে টিকাকৰণ কৰাব লাগিব আৰু /বা এনে দাবী এজন পঞ্জীভুক্ত চিকিৎসকৰ দ্বাৰা প্ৰমাণিত হ’লে তেওঁলোকে নিজকে টিকাকৰণ কৰিব লাগিব আৰু কাৰ্যালয়ত উপস্থিত থাকিব লাগিব।
• জৰুৰীকালীন / অত্যাৱশ্যকীয় সেৱাত নিয়োজিত কৰ্মচাৰীসকলে কোনো স্থানত কোনো প্ৰতিবন্ধকতা অবিহনে তেওঁলোকৰ কৰ্তব্যত উপস্থিত থাকিব। অত্যাৱশ্যকীয়/জৰুৰীকালীন সেৱা, আইন প্ৰৱৰ্তন সেৱা আৰু নিৰ্বাচনী কাম প্ৰদান কৰা সংগঠনবোৰে (চৰকাৰী / ব্যক্তিগত) সকলো জিলাতে কোনো প্ৰতিবন্ধকতা অবিহনে কাম কৰি থাকিব।
• গৰ্ভৱতী মহিলা কৰ্মচাৰী আৰু ৩ বছৰ বা তাতকৈ কম বয়সৰ শিশু থকা মহিলা কৰ্মচাৰীসকলে যিকোনো চৰকাৰী/পিএছইউ/বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান/ব্যক্তিগত সংগঠনৰ অধীনত কাম কৰে, তেওঁলোকৰ গ্ৰেড নিৰ্বিশেষে ঘৰৰ পৰা কাম কৰিবলৈ যোগ্য হ’ব।
• যিকোনো চৰকাৰী/পিএছইউ/বিত্তীয় প্ৰতিষ্ঠান/ব্যক্তিগত সংগঠনত কাম কৰা প্ৰতিবন্ধী ব্যক্তিসকলক দায়িত্বত উপস্থিত থাকিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।

ৰাজহুৱা পৰিবহন (চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত)

• সামগ্ৰী পৰিবহণ বাধাহীনভাৱে অব্যাহত থাকিব আৰু সকলো ৰাজহুৱা পৰিবহন কৰ্তৃপক্ষই কোভিড-১৯ উপযুক্ত আচৰণ প্ৰয়োগ কৰিব আৰু বাহন, বাহক, পাত্ৰ আদিৰ ভিতৰত বহিব।
• ১০০ শতাংশ বহাৰ ক্ষমতা থকা যাত্ৰীসকলৰ বাবে অটো ৰিক্সা, চাইকেল ৰিক্সা আৰু টেক্সি চলাব আৰু কমেও এটা পালি ৰখা যাত্ৰীসকলৰ বাবে উপযুক্ত আচৰণ পালন কৰিব।
• মটৰচাইকেলত চলোৱা পিলিয়নক কমেও একক টিকাকৰণ কৰা ব্যক্তিৰ সৈতে আৰু মুখা পিন্ধা বাধ্যতামূলকভাৱে অনুমতি দিয়া হ’ব পাৰে।
• কোভিড-১৯ উপযুক্ত আচৰণ পালন সাপেক্ষে ১০০% আসন ক্ষমতাথকা আন্তঃ-জিলা পৰিবহন, ভেকছিনৰ কমেও একক পালি থকা যাত্ৰীসকলৰ বাবে অনুমতি দিয়া হ’ব। কোনো থিয় হৈ থকা যাত্ৰীক অনুমতি দিয়া নহ’ব।
• এনে যাত্ৰীসকলৰ ওপৰত গধুৰ জৰিমনা আৰোপ কৰা হ’ব আৰু থিয় হৈ থকা যাত্ৰী কঢ়িয়াই নিয়াৰ ক্ষেত্ৰত বাহনখনৰ চালক/পঞ্জীয়নৰ ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চো বাতিল কৰা হ’ব।
• সকলো আন্তঃজিলা যাত্ৰী পৰিবহন আৰু চলাচলৰ অনুমতি দিয়া হ’ব য’ত ১০০% যাত্ৰীয়ে কমেও একক ভেকছিনৰ পালি গ্ৰহণ কৰিব লাগিব, কোভিড-১৯ উপযুক্ত আচৰণ পালন সাপেক্ষে।
• কোনো থিয় হৈ থকা যাত্ৰীক অনুমতি দিয়া নহ’ব। এনে যাত্ৰীসকলৰ ওপৰত গধুৰ জৰিমনা আৰোপ কৰা হ’ব আৰু থিয় হৈ থকা যাত্ৰী কঢ়িয়াই নিয়াৰ ক্ষেত্ৰত বাহনখনৰ চালক/পঞ্জীয়নৰ ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চো বাতিল কৰা হ’ব।
• মুখৰ মুখা পিন্ধাটো আনকি এজন ব্যক্তিয়ে বাহন চলাই থকাটো বাধ্যতামূলক। যিকোনো ব্যক্তিগত গাড়ীত ভ্ৰমণ কৰা ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰ বহাৰ ক্ষমতাৰ ১০০% লৈকে। সকলো ব্যক্তিৰ বাবে মুখৰ মুখা পিন্ধাটো বাধ্যতামূলক।

শিক্ষানুষ্ঠান (চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত)

• ২৮ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ৰাজ্যখনৰ শিক্ষা বিভাগে জাৰি কৰা পূৰ্বৰ নিৰ্দেশ অনুসৰি বিদ্যালয় আৰু অন্যান্য শিক্ষানুষ্ঠান সমূহ অব্যাহত থাকিব।

সমাৱেশসমূহ

• মুকলি স্থানৰ ক্ষেত্ৰত, সমাৱেশৰ সীমা জিলাখনৰ কোভিড-১৯ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব।
• বন্ধ সমাৱেশৰ ক্ষেত্ৰত, মুঠ আসন ক্ষমতাৰ পঞ্চাশ শতাংশ অনুমোদিত হ’ব।
• ৫০ জনতকৈ অধিক টিকাকৰণ কৰা ব্যক্তিৰ সৈতে বিবাহ আৰু ধৰ্মীয় কাৰ্যৰ অনুমতি দিয়া হ’ব।
• আইকনিক ধৰ্মীয় স্থানৰ ভিতৰত ৬০ জনলৈকে সম্পূৰ্ণটিকাকৰণ কৰা ব্যক্তিক অনুমতি দিয়া হ’ব আৰু আন উপাসনাস্থলীত কেৱল ৪০ জন সম্পূৰ্ণ টিকাকৰণ কৰা লোকক প্ৰৱেশৰ অনুমতি দিয়া হ’ব।
• সমাধিস্থল আৰু শ্মশানস্থলীত অন্ত্যেষ্টিক্ৰিয়া আৰু অন্তিম সংস্কাৰত ৫০ জনতকৈ অধিক লোকক অনুমতি দিয়া নহ’ব।
• কোভিড-১৯-ৰ উপযুক্ত আচৰণ অনুসৰণ কৰি চিনেমা থিয়েটাৰবোৰক সম্পূৰ্ণটিকাকৰণ কৰা দৰ্শকৰ সৈতে ৫০ শতাংশ আসন ক্ষমতাৰ সৈতে কাম কৰাৰ অনুমতি দিয়া হ’ব।

বিবিধ

• সকলো ৰাজহুৱা স্থানত মুখৰ মুখা পিন্ধাটো বাধ্যতামূলক।
• দোকানৰ মালিকসকলে গ্ৰাহকসকলৰ মাজত নিম্নতম ছয় ফুট দূৰত্ব নিশ্চিত কৰিব আৰু দোকানৰ ভিতৰত ৫ জনতকৈ অধিক লোকক অনুমতি নিদিব। ইয়াৰ উপৰিও, দোকানৰ মালিকসকলে বাধ্যতামূলকভাৱে চেনিটাইজাৰ ৰাখিব লাগে আৰু তেওঁলোকৰ দোকানত হেণ্ড ৱাছ কৰিব লাগে।
• দোকানী আৰু গ্ৰাহকসকলে মুখা পিন্ধিব লাগিব আৰু সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰাখিব লাগিব। সামাজিক দূৰত্ব ৰক্ষণাবেক্ষণৰ দায়িত্ব দোকানৰ মালিকৰ ওপৰত হ’ব আৰু এনে কৰাত ব্যৰ্থহোৱাটো অতি গুৰুত্বসহকাৰে চোৱা হ’ব আৰু ডিফল্ট দোকানবোৰ ৰখাৰ সাৰাংশ বন্ধ কৰিব লাগিব পাৰে।
• ঔদ্যোগিক গোট আৰু চাহ বাগিচাবোৰে কোভিড-১৯ উপযুক্ত আচৰণ পালন সাপেক্ষে কাম কৰিব পাৰে। ইউনিট/চাহ বাগিচাৰ মুৰব্বী সামাজিক দূৰত্ব, শ্ৰমিক আৰু কৰ্মচাৰীৰ দ্বাৰা পিন্ধা মুখা, ঔদ্যোগিক চৌহদৰ চেনিটাইজেচন, তাপ স্কেনিং আদি নিশ্চিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ হ’ব।
• আবকাৰী কৰ্তৃপক্ষই কোভিড-১৯ নিয়ন্ত্ৰণ ব্যৱস্থা হিচাপে সকলো জিলাতে দেশৰ সুৰাৰ অবৈধ উৎপাদন আৰু বিক্ৰীৰ বিৰুদ্ধে কটকটীয়া ব্যৱস্থা গ্ৰহণ অব্যাহত ৰাখিব।
• সকলো বাহনক কোনো অড-ইভেন প্ৰতিবন্ধকতা অবিহনে চলাবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.