Local, Vocal, Global

ৱাংগালা – মেঘালয়ৰ ১০০ ড্ৰাম উৎসৱ

0 8

মেঘালয়ত উৎসাহেৰে ৱাংগালা উৎসৱ পালন আৰু উদযাপন কৰা হয়। এইটো গাৰো জনজাতিৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎসৱ যি এই সময়ছোৱাত বহুতো পৰ্যটকক আকৰ্ষিত কৰে। ইয়াক ১০০ ড্ৰাম উৎসৱ বুলিও জনা যায়, ইয়াক ১৯৭৬ চনৰ পৰা উদযাপন কৰা হয়।

এই পৱিত্ৰ উৎসৱৰ সময়ত, ৰাজ্যখনৰ জনজাতীয় লোকসকলে তেওঁলোকক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ দেৱতা চালজং, সূৰ্য ঈশ্বৰক প্ৰাৰ্থনা কৰে । এই বছৰ, উৎসৱটো আজি, ১২ নৱেম্বৰত আৰম্ভ হৈছে আৰু চৰকাৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা covid-19 নিৰ্দেশনাবোৰ মনত ৰাখি পৰিচালনা কৰা হ’ব। সাধাৰণতে, এই উদযাপন দুদিন ৰখা হয়, কিন্তু কেতিয়াবা ই এসপ্তাহৰ বাবেও অব্যাহত থাকিব পাৰে।

ৱাংগালা উৎসৱে পৰিশ্ৰমৰ এটা সময়ৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে, যি পথাৰবোৰলৈ ভাল ফলাফল আনি দিয়ে যি শীতকালৰ আৰম্ভণিও সূচায় । ইয়াক সূৰ্য ঈশ্বৰৰ সন্মানত ও উদযাপন কৰা হয় যি দীঘলীয়া শস্য চপোৱা ঋতুৰ সমাপ্তি চিহ্নিত কৰে। বহুতো জনজাতিৰ ভিতৰত, গাৰোৱে এই উৎসৱৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ সাংস্কৃতিক পৰিচয় সংৰক্ষণ আৰু প্ৰচাৰ কৰে। তেওঁলোকে এই উদযাপনৰ জৰিয়তে তেওঁলোকৰ পৰম্পৰাও প্ৰদৰ্শন কৰে।

উৎসৱটো কেনেদৰে উদযাপন কৰা হয়:

ৱাংগালা, যাক হাণ্ড্ৰেড (100) ড্ৰামৰ উৎসৱ বুলিও জনা যায়, বিভিন্ন ধৰণৰ নৃত্যৰ সৈতে উদযাপন কৰা হয়। ঢোল আৰু আদিম বাঁহীত বজোৱা লোকগীতৰ সুৰত এই নৃত্যবোৰ পৰিৱেশন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, এই বাঁহীবোৰ ম’হৰ শিঙেৰে নিৰ্মিত।

উৎসৱৰ প্ৰথম দিনটোত, মানুহে ইয়াক ৰাগুলা নামৰ এক অনুষ্ঠানৰ সৈতে উদযাপন কৰে। এই অনুষ্ঠানটো গাওঁখনৰ মুৰব্বীৰ ঘৰত পৰিৱেশন কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত, মানুহে ৰঙীন পোছাক পিন্ধে আৰু লগতে ফেডাৰযুক্ত হেডগিয়াৰ পিন্ধে। তাৰ পিছত উদযাপনৰ দ্বিতীয় দিনা, যাক কাক্কত বুলি কোৱা হয়, মানুহে দীঘল ডিম্বাকৃতিৰ ঢোলৰ ছন্দত নৃত্য কৰি অনুষ্ঠান আৰম্ভ কৰে।

এই উদযাপনত, ডেকা আৰু বৃদ্ধসকলে একেলগে যোগদান কৰে আনহাতে পুৰুষে ঢোল বজায় আৰু মহিলাসকলে পৰম্পৰাগত নৃত্য প্ৰদৰ্শন কৰে। নৃত্য ৰূপটোক দামা দগোতা বুলি কোৱা হয় যিটো ঈশ্বৰ চালজংক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ কৰা হয়।

Leave A Reply

Your email address will not be published.