Local, Vocal, Global

ভাইচ এডমিৰেল আৰ হৰি কুমাৰ নৌ সেনাৰ পৰৱৰ্তী প্ৰধান হ’ব

0 9

বৰ্তমান পশ্চিম নৌ সেনা কমাণ্ডৰ মুৰব্বী ভাইচ এডমিৰেল আৰ হৰি কুমাৰক মঙলবাৰে পৰৱৰ্তী ভাৰতীয় নৌসেনা প্ৰধান হিচাপে মনোনীত কৰা হয়। বৰ্তমানৰ এডমিৰেল কৰমবীৰ সিঙে ৩০ নৱেম্বৰত চাকৰিৰ পৰা অৱসৰ ল’ব।

১৯৬২ চনৰ ১২ এপ্ৰিলত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভাইচ এডমিৰেল আৰ হৰি কুমাৰক ১৯৮৩ চনৰ ১ জানুৱাৰীত নৌসেনাৰ কাৰ্যবাহী শাখাত নিযুক্তি দিয়া হয়। প্ৰায় ৩৯ বছৰ জুৰি তেওঁৰ দীঘলীয়া আৰু বিশিষ্ট সেৱাৰ সময়ছোৱাত, তেওঁ বিভিন্ন ধৰণৰ আদেশ, কৰ্মচাৰী আৰু নিৰ্দেশনামূলক নিযুক্তিত সেৱা আগবঢ়াইছে।

ভাইচ এডমিৰেল হৰি কুমাৰৰ সাগৰীয় কমাণ্ডৰ ভিতৰত আছে আইএনএছ নিশাংক,মিছাইল কৰ্ভেট আইএনএছ কোৰা আৰু গাইডেড মিছাইল ধ্বংসকাৰী আইএনএছ ৰণবীৰ। তেওঁ ভাৰতীয় নৌসেনাৰ এয়াৰক্ৰাফ্ট কেৰিয়াৰ আইএনএছ বিৰাটকো কমাণ্ড কৰিছিল। তেওঁ ৱেষ্টাৰ্ণ ফ্লীটৰ ফ্লীট অপাৰেচন অফিচাৰ হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

ভাইচ এডমিৰেল হৰি কুমাৰে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নৌ যুদ্ধ মহাবিদ্যালয়, আৰ্মি ৱাৰ কলেজ, মহুআৰু ইউকেৰ ৰয়েল কলেজ অফ ডিফেন্স ষ্টাডিজত পাঠ্যক্ৰম সম্পন্ন কৰিছে। তেওঁক পৰম বিশ্ববাদী সেৱা পদক (Param Vishist Seva Medal), আতি বিষিষ্ট সেৱা পদক (Ati Vishist Seva Medal) আৰু বিষিষ্ট সেৱা পদক(Vishist Seva Medal)ৰে সজ্জিত কৰা হৈছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.