Local, Vocal, Global

উত্তৰাখণ্ড: ভূমিস্খলনৰ পিছত ৩ টা উপত্যকাৰ ১০০ খন গাওঁ মুখ্য পথৰ পৰা বিচ্ছিন্ন

0 7

পিথোৰাগড় জিলাৰ উত্তৰাখণ্ড-চীন সীমান্তত অৱস্থিত মুঠ তিনিটা উপত্যকা পথ বন্ধ হোৱাৰ পিছত বাকী বিশ্বৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈছে। ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত হোৱা ক্ষতিৰ বাবে দাৰ্মা,ব্যাস আৰু চৌদাস উপত্যকাক সীমান্তৰ ৰাস্তাৰ সৈতে সংযোগ কৰা পথসমূহ বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে। মেৰামতিৰ কাম কেইবা মাহ ধৰি চলি আছিল। প্ৰায় চাৰি মাহৰ পিছত মুকলি কৰা ৰাস্তাবোৰ বেয়া বতৰৰ পৰিস্থিতিৰ মাজত ভূমিস্খলনৰ ফলত আকৌ এবাৰ খহি পৰিছে।

১৭ অক্টোবৰত হোৱা বৰষুণৰ ফলত হোৱা ধ্বংসযজ্ঞে ৰাস্তাবোৰ পুনৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিছিল। কেইবা ঠাইত প্ৰচণ্ড ভূমিস্খলন সংঘটিত হৈছে, যাৰ ফলত উপত্যকাবোৰক সীমান্তৰ ৰাস্তাৰ সৈতে সংযোগ কৰা পথসমূহ অৱৰুদ্ধ হৈ পৰিছে। ভূমিস্খলনৰ ফলত এই তিনিটা উপত্যকাৰ ১০০ খনতকৈও অধিক গাওঁ মুখ্য পথৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে। সকলো অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ যোগানও স্থবিৰ হৈ পৰিছে। এই গাওঁবাসীসকলে শীতকালত তলৰ অঞ্চললৈ প্ৰব্ৰজন কৰে কিন্তু ৰাস্তা বন্ধ হোৱাৰ বাবে উপত্যকাবোৰত বন্দী হৈ থাকে।

উপত্যকাবোৰক সীমান্তৰ সৈতে সংযোগ কৰা ৰাস্তাবোৰো কৌশলগত দৃষ্টিকোণৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ। সুৰক্ষা বাহিনীয়েও সীমান্ত অঞ্চলত উপস্থিত হ’বলৈ এই পথবোৰ ব্যৱহাৰ কৰে। প্ৰশাসনে হেলিকপ্টাৰৰ সহায়ত আৱদ্ধ পৰ্যটকসকলক সুৰক্ষিতভাৱে উদ্ধাৰ কৰিছে।

উত্তৰাখণ্ডৰ পিথোৰাগড় জিলাৰ ধাৰচুলা সমষ্টিৰকংগ্ৰেছ বিধায়ক হৰিশ ধামীয়ে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যদি ৭ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত তেওঁৰ অঞ্চলৰ ৰাস্তাসমূহ মুকলি কৰা নহয়, তেন্তে তেওঁ ৮ নৱেম্বৰৰ পৰা ডিএম কাৰ্যালয়ত অনশন আৰম্ভ কৰিব। ডিএম আশীষ চৌহানে কৈছে যে লিপুলেখ সীমান্তসংযোগী পথটো কেইদিনমানৰ ভিতৰতে মুকলি হ’ব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.