Local, Vocal, Global

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ সন্মতিৰ পিছত, কভাক্সিনৰ টিকাকৰণ কৰা যাত্ৰীসকলক ৮ নৱেম্বৰৰ পৰা আমেৰিকাত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হয়

0 11

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰই ইয়াৰ অনুমোদিত ভেকছিনৰ তালিকা উন্নীত কৰিছে আৰু দেশখনত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ কভাক্সিনৰ সৈতে টিকাকৰণ কৰা সকলক অনুমতি প্ৰদান কৰিছে। সংশোধিত নিয়মবোৰ ৮ নৱেম্বৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ’ব, যেতিয়া আমেৰিকা যুক্তৰাজ্যই টিকাকৰণ কৰা বিদেশী ভ্ৰমণকাৰীসকলৰ বাবে ইয়াৰ সীমা মুকলি কৰিব।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰৰ (চিডিচি) প্ৰেছ বিষয়া স্কট পাউলিয়ে সংবাদ সংস্থা এএনআইক কয়, “চিডিচিৰ ভ্ৰমণ নিৰ্দেশনা এফডিএ অনুমোদিত বা কৰ্তৃত্বপ্ৰাপ্ত আৰু বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ তালিকাভুক্ত ভেকছিনৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য আৰু সময়ৰ সৈতে সেই তালিকাবোৰৰ যিকোনো এটাত যোগ দিয়া যিকোনো নতুন ভেকছিন অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।”

চিডিচিয়ে বুধবাৰে ভাৰতৰ থলুৱা ভেকছিনক বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰতালিকা (ইইউএল) প্ৰদান কৰাৰ কথা স্বীকাৰ কৰিছিল, যাক ভাৰত বায়োটেকে বিকশিত কৰিছে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই এক টুইটযোগে কয়, “বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই #COVAXIN® জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ তালিকা (ইইউএল) প্ৰদান কৰিছে (ভাৰত বায়োটেকৰ দ্বাৰা বিকশিত), #COVID19 প্ৰতিৰোধৰ বাবে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ দ্বাৰা বৈধ কৰা ভেকছিনৰ বৰ্ধিত পৰ্টফলিঅ’ত যোগ দিছে।”

দীঘলীয়া অপেক্ষাৰ পিছত অহা এই অনুমোদনে আন দেশৰ দ্বাৰা কভাক্সিনক এক বৃহত্তৰ স্বীকৃতি প্ৰদান কৰিব যাতে দেশবোৰে টিকাকৰণ কৰা সকলক আগবঢ়োৱা ৰেহাইৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰিবলৈ পালি গ্ৰহণ কৰা ভাৰতীয় যাত্ৰীসকলক অনুমতি দিয়া হয়।

কোভিড-১৯-ৰ বিপৰীতে কভাক্সিনৰ কাৰ্যকাৰীতাৰ হাৰ ৭৮ শতাংশ আৰু নিম্ন আৰু মধ্য আয়ৰ দেশবোৰৰ বাবে “অত্যন্ত উপযুক্ত” কিয়নো বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে ইয়াক সংৰক্ষণ কৰা সহজ।

ভেকছিনটো ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদে (আইচিএমআৰ) সহ-বিকশিত কৰিছিল, যি কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত আহে।

নতুন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভ্ৰমণ নিয়মবোৰে ফাইজাৰ-বায়োএনটেক, জনছন এণ্ড জনছন, মডাৰ্ণা, অক্সফৰ্ড-এষ্ট্ৰজেনেকা, কভিশ্বিল্ড,চিনোফাৰ্ম আৰু চিনোভাকৰ সৈতে সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা যাত্ৰীসকলক গ্ৰহণ কৰিব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.