Local, Vocal, Global

অৰুণাচলত কামেং নদী হঠাতে ক’লা হৈ পৰাৰ লগে লগে হাজাৰ হাজাৰ মাছ মৰি যায়

0 9

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পূব কামেং জিলাৰ কামেং নদীত হাজাৰ হাজাৰ মাছ মৃত অৱস্থাত পোৱা গৈছিল যেতিয়া নদীখনৰ পানী হঠাতে ক’লা হৈ পৰিছিল, যাৰ ফলত আতংকৰ সৃষ্টি হৈছিল, বিষয়াসকলে শনিবাৰে কৈছিল। জিলা মীন পালনৰ এজন বিষয়াই কৈছিল যে মুঠ দ্ৰৱীভূত পদাৰ্থৰ (টিডিএছ) উচ্চ পৰিমাণৰ বাবে নদীখনৰ পানী ক’লা হৈ পৰিছিল।

জিলা মীন উন্নয়ন বিষয়া (ডিএফডিঅ’) হালি তাজোৱে কয় যে শুকুৰবাৰে জিলা সদৰ চেপ্পাত নদীত হাজাৰ হাজাৰ মাছ মৃত অৱস্থাত পোৱা গৈছিল। প্ৰাথমিক ফলাফল অনুসৰি, মৃত্যুৰ কাৰণ হৈছে টিডিএছৰ বৃহৎ উপস্থিতি, যি পানীত জলজ প্ৰজাতিৰ বাবে কম দৃশ্যমানতা আৰু উশাহ-নিশাহৰ সমস্যা সৃষ্টি কৰে, তেওঁ লগতে কয়।

“যিহেতু নদীৰ পানীত উচ্চ টিডিএছ থাকে, মাছবোৰে অক্সিজেন উশাহত ল’ব পৰা নাছিল,” তাজোৱে কয়। নদীখনত টিডিএছ প্ৰতি লিটাৰত 6,800 mg আছিল, যি প্ৰতি লিটাৰত 300-1,200 mg স্বাভাৱিক পৰিসৰৰ তুলনাত যথেষ্ট বেছি, তেওঁ এক প্ৰতিবেদন উদ্ধৃত কৰি কয়।

তাজোৱে মানুহক মাছটো সেৱন নকৰিবলৈ আহ্বান জনাইছিল কিয়নো ইয়াৰ ফলত স্বাস্থ্যৰ গুৰুতৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। পূব কামেং জিলা প্ৰশাসনে এক পৰামৰ্শ জাৰি কৰি লোকসকলক মাছ ধৰাৰ বাবে কামেং নদীৰ ওচৰলৈ যোৱা পৰিহাৰ কৰিবলৈ আৰু পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশ লৈকে মৃত মাছ খোৱা আৰু বিক্ৰী নকৰিবলৈ কৈছিল।

চেপ্পাৰ বাসিন্দাসকলে নদীত টিডিএছ বৃদ্ধিৰ বাবে চীনক দোষাৰোপ কৰে, চুবুৰীয়া দেশৰ নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ বাবে পানীৰ ৰং ক’লা হৈ পৰে বুলি অভিযোগ কৰে। চেপ্পা পূবৰ বিধায়ক তাপুক টাকুৱে ৰাজ্য চৰকাৰক কামেং নদীৰ পানীৰ আকস্মিক পৰিৱৰ্তন আৰু বৃহৎ পৰিমাণৰ মাছৰ মৃত্যুৰ কাৰণ জানিবলৈ তাৎক্ষণিকভাৱে বিশেষজ্ঞৰ এখন সমিতি গঠন কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি টাকুৱে কয় যে কামেং নদীত কেতিয়াও এই ঘটনা সংঘটিত হোৱা নাছিল। “যদি ই কেইদিনমানতকৈ অধিক সময় ধৰি চলি থাকে, তেন্তে নদীৰ পৰা জলজ জীৱন সম্পূৰ্ণৰূপে নাইকিয়া হ’ব,” তেওঁ কয় যে জিলাখনৰ ওপৰৰ বেল্টত হোৱা বৃহৎ ভূমিস্খলনৰ ফলত পানীৰ ৰঙৰ হঠাৎ পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে।

“আন কাৰণো থাকিব পাৰে। ৰাজ্য চৰকাৰে অতি সোনকালে পৰিস্থিতিটো অধ্যয়ন কৰাৰ বাবে তাৎক্ষণিকভাৱে এটা তথ্য অনুসন্ধান সমিতি গঠন কৰা উচিত,” তেওঁ কয়। ২০১৭ চনৰ নৱেম্বৰত পূব চিয়াং জিলাৰ পাছিঘাটত চিয়াং নদী ক’লা হৈ পৰিছিল। অৰুণাচল পূব নিনোং এৰিঙৰ তদানীন্তন কংগ্ৰেছ সাংসদজনে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীলৈ তেওঁৰ হস্তক্ষেপ বিচাৰি চিঠি লিখি দাবী কৰে যে এইটো চীনত ১০,০০০ কিলোমিটাৰ দীঘল সুৰংগ নিৰ্মাণৰ ফলস্বৰূপে, যিয়ে চিয়াঙৰ পৰা টাকলামাকান মৰুভূমিৰ জিনজিয়াং প্ৰদেশলৈ পানী পৰিৱৰ্তন কৰিছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.