Local, Vocal, Global

বিশ্বই আফগানিস্তানৰ তালিবানৰ সৈতে জড়িত হ’ব লাগিব

0 7

পাকিস্তানৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা উপদেষ্টা  (এনএছএ) মোইদ ইউছুফে উপ-বিদেশ সচিব ৱেণ্ডি শ্বেৰমেনক  সাক্ষাৎ কৰে আৰু তেওঁক কয় যে বিশ্বই আফগানিস্তানত তালিবানৰ নৱগঠিত চৰকাৰৰ সৈতে জড়িত হোৱা উচিত। শ্বেৰমেনৰ দুদিনীয়া পাকিস্তান ভ্ৰমণৰ সময়ত এই বাৰ্তাটো প্ৰদান কৰা হৈছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ  উপ-বিদেশ সচিবে তেওঁৰ ভাৰত ভ্ৰমণ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ এদিন পিছত আৰু ভাৰতৰ সৈতে ব্যাপক গোলকীয় কৌশলগত অংশীদাৰীত্ব সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ লক্ষ্য পুনৰ নিশ্চিত কৰে।

পাকিস্তানৰ এনএছএ-য়ে শুকুৰবাৰে উপ ৰাজ্যিক সচিবৰ সৈতে এক বৈঠক তৈয়াৰ কৰে আৰু দুয়োগৰাকী নেতাই দ্বিপাক্ষিক বিষয় আৰু অঞ্চলটোৰ পৰিৱৰ্তনশীল পৰিস্থিতি ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰে। তেওঁলোকে আফগানিস্তানৰ অৰ্থনৈতিক সহযোগিতা, বাণিজ্য আৰু নিৰাপত্তা পৰিস্থিতিৰ ওপৰতো আলোচনা কৰে। “আন্তৰ্জাতিক সম্প্ৰদায়ে আফগানিস্তানৰ নতুন অন্তৱৰ্তীকালীন চৰকাৰৰ সৈতে কথা পাতিব লাগিব আৰু জড়িত হ’ব লাগিব,” মোইদ ইউছুফে কয়। তালিবানে আফগানিস্তান দখল কৰাৰ পিছৰে পৰা ইছলামাবাদে সমস্যাগ্ৰস্ত দেশখনৰ অন্তৱৰ্তীকালীন চৰকাৰক স্বীকৃতি দিবলৈ আহ্বান জনাই আহিছে। চীন আৰু পাকিস্তানৰ দৰে মুষ্টিমেয় কেইখনমান ৰাষ্ট্ৰৰ বাহিৰে,

আন কোনো দেশে এই সংগঠনটোক স্বীকৃতি দিবলৈ আগ্ৰহী নহয় আৰু অপেক্ষা আৰু প্ৰত্যক্ষ নীতি গ্ৰহণ কৰি আছে।কিয়নো ৱাশ্বিংটনৰ নীতি নিৰ্মাতা আৰু ভূ-ৰাজনৈতিক বিশেষজ্ঞসকলে তালিবানৰ আফগানিস্তান অধিগ্ৰহণৰ পিছত ইছলামাবাদৰ প্ৰতি দৃষ্টিভংগী সলনি কৰাৰ পোষকতা কৰিছে যিটো পাকিস্তানৰদ্বাৰা সহায় কৰা বুলি জনাগৈছে। জোৱাৰৰ এই পৰিৱৰ্তনৰ বাবে পাকিস্তানৰগোপন আৰু প্ৰকট সমৰ্থনৰ বাবে ব্যাপকভাৱে দায়ী কৰা হৈছে যাৰ ফলত এই বছৰৰ আগষ্টত কাবুলত গণতান্ত্ৰিকভাৱে নিৰ্বাচিত চৰকাৰৰ দ্ৰুত পতন ঘটিছিল। যোৱা মাহত, বিদেশ সচিব এণ্টনি ব্লিঙ্কেনে কৈছিল যে ৱাশ্বিংটনে ইছলামাবাদৰ সৈতে ইয়াৰ সম্পৰ্ক “পুনৰ মূল্যায়ন” কৰিব বিচাৰিছে পাকিস্তানৰ বৈদেশিক কাৰ্যালয়ে পিছত ব্লিঙ্কেনৰ মন্তব্যৰ ওপৰত “আচৰিত” প্ৰকাশ কৰি কয় যে ই দুয়োখন ৰাষ্ট্ৰৰ মাজত “ঘনিষ্ঠ সহযোগিতাৰ সৈতে খাপ নহয”।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.