Local, Vocal, Global

ছিকিমে ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ বাকী অংশৰ সৈতে ৰেল সংযোগ লাভ কৰিব

0 11

এক চৰকাৰী প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ছিকিম ৰাজ্যই ২০২৩ চনৰ ভিতৰত ভাৰতৰ বাকী অংশৰ সৈতে ৰে’ল সংযোগ লাভ কৰিব বুলি আশা কৰা হৈছে। ৪৪.৯৮ কিলোমিটাৰ দীঘল চিভক-ৰংপো ৰে’ল পথ দুবছৰৰ ভিতৰত কাৰ্যক্ষম হ’বলৈ সাজু হোৱাৰ পিছত এই প্ৰতিবেদনটো আহিছিল।

ৰে’লৱেৰ এজন উচ্চ পদস্থ বিষয়া, উত্তৰ-পূব সীমান্ত ৰে’লৱেৰ জেনেৰেল মেনেজাৰ অংশুল গুপ্তাই কয়, “২০২৩ চনৰ পৰা চিভক-ৰংপো ৰে’ল লাইন কাৰ্যক্ষম হ’ব। দুৰ্গম অঞ্চল, ভূমি সম্পৰ্কীয় হেঁচকি আৰু অতি কঠিন ভূমি স্তৰ স্বত্বেও, প্ৰকল্পটো ২০২৩ চনত সম্পূৰ্ণ হ’ব।”

উল্লেখ কৰিব পাৰি যে ২০০৯ চনত তদানীন্তন ৰে’ল মন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীয়ে ৰে’ল সংযোগৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল আৰু ২০১৫ চনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ কথা আছিল।

ৰে’ল বিষয়াসকলে কৈছিল যে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয় আৰু ৰে’ল ৱে বোৰ্ডে ২০২৩ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত প্ৰকল্পটো সম্পূৰ্ণ কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। প্ৰকল্পটো ৰূপায়ণ কৰি থকা ভাৰতীয় ৰে’ল নিৰ্মাণ কোম্পানীৰ এজন বিষয়াই কয় যে ৩০% কাম সম্পূৰ্ণ হৈছে।

পশ্চিম বংগ আৰু ছিকিমক সংযোগ কৰিব লগা এই লাইনটো ১,৩৩৯.৪৮ কোটি ব্যয়েৰে সম্পূৰ্ণ হ’ব বুলি অনুমান কৰা হৈছিল। কিন্তু নিৰ্মাণত পলম হোৱাৰ বাবে, ব্যয় ৫,০০০ কোটিতকৈও অধিক বৃদ্ধি হৈছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.