Local, Vocal, Global

জাহাজ পৰিবহন মন্ত্ৰী সোণোৱালে ডিজিটেল নিৰীক্ষণৰ বাবে ‘মাইপোৰ্টএপি’ উন্মোচন কৰিছে 

0 8

কেন্দ্ৰীয় হাৰ্বাৰ, জাহাজ আৰু জলপথ মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে দিনটোৰ দিনা মোবাইল এপ্লিকেশ্বনত সৰ্বানন্দ সোণোৱালনামৰ ‘মাইপোট্ৰেইটএপ’ নামৰ এটা বেণ্ড নতুন দিল্লী টাইমছত উন্মোচন কৰে। এই এপবোৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে পোষ্টটোৰ বিষয়ে তথ্যৰ স্বচ্ছতা আৰু সহজ প্ৰৱেশাধিকাৰ বৃদ্ধি কৰা। জাহাজ আৰু জলপথ মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কয়, “বিভিন্ন বেণ্ড সেৱা প্ৰাপ্ত কৰাৰ লক্ষ্য বেণ্ডৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ ওপৰত, এপ্লিকেচনৰ সকলো বিমানবন্দৰৰ বিৱৰণ ডিজিটেলভাৱে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে আৰু কাৰ্যকলাপপ্ৰায় নিৰীক্ষণ কৰা হৈছে। মন্ত্ৰালয়ে বিবৃতিটোত কয়, “এপটোত বিভিন্ন তথ্য আছে যেনে জাহাজজন্ম, ধ্বংস আৰু ইণ্ডেণ্ট, ৰেক ৰচিদ, কাউণ্টাৰৰ থকা, কাষ্টমচ, বিল, বন্দৰ বন্ধ কৰা ইত্যাদি, আৰু ইয়াক যিকোনো স্থানত 24*7 ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি আৰু পোতাশ্ৰয়লৈ লাইভলৈ লৈ যাব পাৰি।” ”

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সোণোৱালে বিমানবন্দৰৰ পৰিচালনাৰ বাবে নৱীকৰণযোগ্য শক্তি উৎপাদনৰ বাবে হলদিয়া বিমানবন্দৰত ১ মেগাৱাটৰ সৌৰ প্ৰকল্পও উদ্বোধন কৰে। প্ৰতি বছৰে 14 লাখ কেডব্লিউএইচ-এ বিদ্যুৎ উৎপাদনৰ আশ্বাস দিয়াৰ সৈতে, প্ৰকল্পটোৱে ইয়াক স্ব-ব্যৱহাৰ কৰিব আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় সৌৰ অভিযানৰ প্ৰতি ইয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰিবলৈ ইয়াৰ কাৰবান পদচিহ্ন হ্ৰাস কৰিব। ইয়াৰ ফলত উৎপাদিত বিদ্যুতৰ একক হাৰ হ’ব আৰু প্ৰতি বছৰে ৭০ লাখ টকা ব্যয় ৰাহি কৰাত সহায় কৰিব।

শ্যামা প্ৰসাদ মুখাৰ্জী বিমানবন্দৰৰ হলদিয়া ডক কমপ্লেক্সেও বিমানবন্দৰৰ কাম-কাজ উন্নত কৰাৰ বাবে জিচি বাৰ্থ পথৰ বিকাশ আৰু বিকাশৰ কাম হাতত লৈছে। 29 কোটি টকা ব্যয়ৰ সৈতে, প্ৰকল্পটোৰ লক্ষ্য হৈছে যান-বাহনৰ বাবে ডকৰ পশ্চিম ফালটো সংযোগ কৰা। ই স্থানান্তৰৰ দক্ষতাও বৃদ্ধি কৰিব কিয়নো পথটো বহল আৰু একমুখী যান-বাহনৰ সোঁতৰ ফলত দুৰ্ঘটনা হ্ৰাস পাইছে। লক্ষণীয়ভাৱে, কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱাল দুদিনীয়া পশ্চিম বংগ ভ্ৰমণলৈ আহিছে য’ত তেওঁ ৩৫২ কোটি টকাৰ কেইটামান প্ৰকল্প উদ্বোধন, মুকলি আৰু উৎসৰ্গা কৰে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.