Local, Vocal, Global

Several top House Democrats say Biden should step aside during leadership call : জো বাইডেনক প্ৰচাৰৰ পৰা আঁতৰি থকাৰ আহ্বান একাংশ নেতাৰ

ইণ্টাৰনেশ্যনেল ডেস্ক,৯জুলাই : আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ বতাহ ৷ চিএনএনে প্ৰকাশ কৰা তথ্য অনুসৰি, কেইবাজনো শীৰ্ষ হাউছ ডেম’ক্ৰেটে ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনক ২০২৪ চনৰ প্ৰচাৰৰ পৰা আঁতৰি আহিবলৈ আহ্বান জনাই, আগন্তুক নিৰ্বাচনত ডেম’ক্ৰেটিক পাৰ্টিৰ সম্ভাৱনাৰ ওপৰত বাইডেনৰ সম্ভাব্য প্ৰভাৱৰ বিষয়ে গভীৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰি এই আহ্বান জনাইছে নেতাসকলে ।

দেওবাৰে হাউছৰ সংখ্যালঘু নেতা হাকিম জেফ্ৰিজৰ দ্বাৰা আয়োজিত এক ৰাজনৈতিক অনুষ্ঠানৰ সময়ত এই অনুভূতিবোৰ প্ৰকাশ পাইছিল ৷ এই অনুষ্ঠানৰ উদ্দেশ্য আছিল এই সপ্তাহত ৱাশ্বিংটনলৈ সদস্যসকল উভতি অহাৰ আগতে ৰেংকিং সদস্য আৰু নেতাসকলৰ মতামত নিৰ্ধাৰণ কৰা ।

সূত্ৰ মতে, আলোচনাত বাইডেনৰ প্ৰাৰ্থিত্বই ডেম’ক্ৰেটিক দলৰ টিকটৰ সম্ভাব্য ক্ষতি আৰু দলটোৱে সদনত পুনৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰাৰ সম্ভাৱনাৰ সন্দৰ্ভত আশংকাত বৃদ্ধি কৰিছিল । জেফ্ৰিজে অৱশ্যে বাইডেনে পুনৰ নিৰ্বাচনত অৱতীৰ্ণ হ’ব লাগে নে নাই সেই সন্দৰ্ভত নিজৰ স্থিতি প্ৰকাশ নকৰিলে, যাৰ ফলত এই বিষয়টো অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ মাজত বিতৰ্কৰ বাবে মুকলি হৈ পৰে বুলি চিএনএনে প্ৰকাশ কৰিছে(Several top House Democrats say Biden should step aside during leadership call) ।

এই আহ্বানৰ ফলত হাউছ ডেম’ক্ৰেটসকলৰ মাজত উল্লেখযোগ্য বিভাজন দেখা গ’ল, বাইডেনৰ প্ৰাৰ্থিত্বৰ সমৰ্থন কৰাসকলতকৈ অধিক সংখ্যক সদস্যই বাইডেনক আঁতৰি যোৱাৰ পোষকতা কৰে ।

বাইডেনৰ বিৰোধিতা কৰা উল্লেখযোগ্য ব্যক্তিসকলৰ ভিতৰত আছিল মাৰ্ক টাকানো, এডাম স্মিথ, জিম হাইমছ, জো মৰেল, জেৰী নাডলাৰ, আৰু চুজান ৱাইল্ড । ইয়াৰ বিপৰীতে মেক্সিন ৱাটাৰ্ছ আৰু ববি স্কটে বাইডেনৰ সপক্ষে মাত দিয়াৰ বাতৰি পোৱা গৈছিল, যিয়ে দলৰ নেতৃত্বৰ ভিতৰত থকা আভ্যন্তৰীণ বিভাজনৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল ।

প্ৰায় দুঘণ্টীয়া এই আহ্বানৰ সময়ত উত্থাপিত হোৱা এটা প্ৰধান চিন্তা আছিল বাইডেন ডেম’ক্ৰেটিক দলৰ প্ৰাৰ্থী হৈ থাকিলে সদনৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰাৰ সুযোগ হেৰুৱাবলগীয়া হোৱাৰ আশংকা । কেইবাজনো অংশগ্ৰহণকাৰীয়ে উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি কমলা হেৰিছক নেতৃত্ব দিবলৈ পছন্দ কৰে, তেওঁক সম্ভাব্যভাৱে শক্তিশালী প্ৰাৰ্থী হিচাপে গণ্য কৰে ।

হাউছৰ নেতাসকলৰ মাজত ব্যক্তিগত আহ্বানৰ সময়ত হোৱা আলোচনাৰ তীব্ৰতাৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰি চিএনএনক নাম প্ৰকাশ নকৰাকৈয়ে মন্তব্য কৰে ডেম’ক্ৰেটিক দলৰ এজন জ্যেষ্ঠ সহায়কে ।

সহায়কগৰাকীয়ে ইংগিত দিয়ে যে মঙলবাৰে সম্পূৰ্ণ ডেম’ক্ৰেটিক ককাছৰ আহ্বানৰ পূৰ্বে হোৱাইট হাউছৰ বৈঠক বা বাইডেনলৈ পত্ৰ লিখাৰ দৰে আনুষ্ঠানিক দাবী বা কাৰ্যৰ সন্দৰ্ভত কোনো তাৎক্ষণিক সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আশা কৰা হোৱা নাছিল । জেফ্ৰিজে এই কথাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে যে, সদস্যসকলে নিজৰ মতামত মুক্তভাৱে প্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰু বিষয়টোৰ ওপৰত নিজৰ নিজৰ বিচাৰ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব ।

আন এজন জ্যেষ্ঠ হাউছ ডেম’ক্ৰেটে প্ৰকাশ কৰে যে ককাছৰ ভিতৰৰ আৱেগে বাইডেনক একাষৰীয়া হোৱাটো অতিশয় সমৰ্থন কৰে । সদস্যগৰাকীয়ে জোৰ দি কয় যে জনসেৱাত বাইডেনৰ দীঘলীয়া কেৰিয়াৰৰ প্ৰতি সন্মান থাকিলেও দলটোৱে আগবাঢ়ি যাবলৈ ফলপ্ৰসূ কৌশল ৰচনা কৰাটো প্ৰয়োজন বুলি সৰহ সংখ্যকেই অনুভৱ কৰিছে ।

ডেম’ক্ৰেটিক পাৰ্টিৰ ভিতৰুৱা সূত্ৰই জনোৱা মতে, মঙলবাৰৰ নিৰ্ধাৰিত ককাছৰ বৈঠকখন বাইডেনৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ মুহূৰ্ত হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছিল । শেহতীয়াকৈ বাইডেনৰ বিতৰ্কৰ প্ৰদৰ্শনত অসন্তুষ্ট বহু ডেম’ক্ৰেটে এই বিষয়ত জেফ্ৰিজৰ ৰাজহুৱা স্থিতিৰ বাবে অপেক্ষা কৰি আছে । এতিয়ালৈকে জেফ্ৰিজে সতৰ্কতা বজাই ৰাখিছে, ৰাজহুৱাভাৱে কোনো বিশেষ পদক্ষেপ সমৰ্থন কৰাৰ পৰা বিৰত আছে, কাৰণ তেওঁ নিজৰ ককাছৰ ভিতৰৰ আৱেগৰ মূল্যায়ন অব্যাহত ৰাখিছে ।

ইফালে ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনক পেনচিলভেনিয়া ভ্ৰমণৰ সময়ত আত্মবিশ্বাসী যেন দেখা গৈছিল আৰু তেওঁৰ আঁৰত ডেম’ক্ৰেটিক পাৰ্টিৰ ঐক্যবদ্ধ সমৰ্থনৰ ওপৰত তেওঁৰ বিশ্বাসক দৃঢ়তাৰে প্ৰকাশ কৰিছিল । চিএনএনৰ বাতৰি অনুসৰি, সংবাদ মাধ্যমে সোধা-পোছা কৰাত বাইডেনে নিঃসন্দেহে দৃঢ়তাৰে কয় যে দলটোৱে তেওঁৰ পিচফালে থিয় দি আছে ।

লগতে পঢ়ক : Missing army jawan from Assam found dead in Ladakh : লাডাখত উদ্ধাৰ গোগামুখৰ গৌতম ৰাজবংশীৰ মৃতদেহ