Local, Vocal, Global

ৰি ভোই ১২-১৩ নৱেম্বৰত আমুৰ ফেলকন উৎসৱ আয়োজন কৰিব

0 10

টাইৰচো ভেলী বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষা সমিতিয়ে তেওঁলোক টাইৰচো মহিলা কল্যাণ সংস্থাৰ সহযোগত ১২ ৰ পৰা ১৩ নৱেম্বৰৰ ভিতৰত ৰি ভোইৰ উমৰু গাঁৱত আমুৰ ফেলকন উৎসৱ ২০২১ আয়োজন কৰিব।

সংবাদমেলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি টাইৰচো ভেলী বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষা সমিতিৰ সাধাৰণ সম্পাদক আলোছ নংপোহে জনায় যে পৰিভ্ৰমী চৰাইবোৰৰ বিষয়ে সজাগতা সৃষ্টি কৰিবলৈ, লোকসকলক সেইবোৰ সংৰক্ষণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকক এক সুৰক্ষিত বাসস্থান প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰতি বছৰে উৎসৱটো অনুষ্ঠিত কৰা হয়।

ৰাজ্যখনৰ লোক সকলক আৰু অন্যান্য পৰ্যটকসকলক উৎসৱটোত উপস্থিত থাকিবলৈ আহ্বান জনাই নংপোহে কয় যে এই উৎসৱে ৰাইজক তেওঁলোকৰ সকলো জাকজমকতাৰে ধুনীয়া চৰাইবোৰ চাবলৈ অনুমতি দিব।

লক্ষণীয়ভাৱে, ৰি ভই জিলাৰ ভোইমবং চি এণ্ড আৰডি ব্লকৰ অন্তৰ্গত শ্বিলং বাই-পাছৰ পৰা প্ৰায় ৩৫ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত উমৰু গাওঁ হৈছে সেই ঠাইবোৰৰ ভিতৰত এটা য’ত বাজ পখিবোৰ ৰৈ থাকে, তেওঁলোকৰ অন্তিম গন্তব্য স্থান নাগালেণ্ডলৈ প্ৰব্ৰজন কৰাৰ আগতে য’ৰ পৰা তেওঁলোক স্থানীয় অঞ্চললৈ উভতি আহে।

আমুৰ ফেলকন, মূলতঃ দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ পৰা অহা পৰিভ্ৰমী চৰাই, তেওঁলোকৰ অন্তিম গন্তব্য স্থান চোমালিয়া, কেনিয়া আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকালৈ যোৱাৰ পথত চাইবেৰিয়াৰ পৰা উত্তৰ-পূব ভাৰতত উপস্থিত হয়। এই সৰু ৰেপ্টৰ সকলে তেওঁলোকৰ প্ৰব্ৰজনৰ সময়ত এবছৰত ২২,০০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰে।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি এই চৰাইবোৰ প্ৰতি বছৰে অক্টোবৰ-নৱেম্বৰ মাহত বহু ঠাইৰ মাজেৰে প্ৰব্ৰজন কৰি ৰি ভোইত উপস্থিত হয়। তেওঁলোকে নিশাও তেওঁলোকৰ যাত্ৰা অব্যাহত ৰাখে, প্ৰজাতিটোৰ মাজত দেখা পোৱা এক অস্বাভাৱিক ঘটনা।

ইফালে, নাগালেণ্ড চৰকাৰে ৰাজ্যখনক আমুৰ ফেলকনৰ ৰাজধানী হিচাপে ঘোষণা কৰিছে, যিহেতু তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ জন্মভূমি অঞ্চললৈ উৰা মাৰিবলৈ যোৱাৰ আগতে ৰাজ্যখনে ইয়াৰ অন্তিম গন্তব্য স্থান হিচাপে কাম কৰে।

নংপোহে জনাইছিল যে পৰ্যটন বিভাগ আৰু অন্যান্য বিভাগৰ চৰকাৰী বিষয়াসকলেও দুদিনৰ ভিতৰত উৎসৱটোত উপস্থিত থাকিব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.