Local, Vocal, Global

ধূমপান ত্যাগ কৰি দিলে বৃদ্ধি হ’ব পাৰে ওজন

0 5

ধূমপানে বিপাক হ্ৰাস কৰে, ফলত চৰ্বি জমা হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। গতিকে যিসকলে ধূমপান কৰে তেওঁলোকৰ ওজন বৃদ্ধি হয়। এইটো অতি সহজে বুজা যায় ।কিন্তু ধূমপান ত্যাগ কৰিলেও কি ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে? বহুতৰ ক্ষেত্ৰত এনেকুৱাই হয়। অৱশ্যে, ধূমপান ত্যাগ কৰাৰ স’তে ওজন বৃদ্ধিৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে আগতে কোনো স্পষ্ট ধাৰণা নাছিল। বিজ্ঞানীসকলে শেহতীয়া এক অধ্যয়নত এইটো আলোকপাত কৰিছে।

সম্প্ৰতি ‘ড্ৰাগ এণ্ড এলকহল ডিপেণ্ডেন্স জার্নাল’ত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাত ধূমপান ত্যাগ কৰাৰ স’তে ওজন বৃদ্ধিৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে কোৱা হৈছে। গৱেষণাত এইটো দাবী কৰা হয় যে ইয়াৰ কাৰণ মগজুৰ কিছুমান বিশেষ অংশ । মগজুৰ এই অংশবোৰ ধূমপান কৰা সকলৰ বাবে সক্ৰিয়। কিন্তু ধূমপান ত্যাগ কৰাৰ লগে লগে সিহঁত নিস্তেজ হৈ পৰে। তাৰ পাছত তেওঁলোকে নিজকে বঢ়াবলৈ অধিক সুস্বাদু খাদ্যৰ প্ৰতি আগ্ৰহ বিকশিত কৰে।ফলস্বৰূপে, ধূমপান ত্যাগ কৰিলে ভজা বা মচলাযুক্ত খাদ্যৰ প্ৰতি বহুতৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি হয়। এইটোৱেই ওজন বৃদ্ধি কৰে।

ইয়াৰ বাহিৰেও আৰু দুটা কাৰণ কোৱা হৈছে এই গৱেষণাপত্ৰত ।ধূমপান ত্যাগ কৰিলে ভোক বৃদ্ধি হয়। গতিকে ওজন বৃদ্ধি হোৱাৰ আশংকা দেখা দিয়ে । আন এটা কাৰণ হ’ল ধূমপানৰ ফলত যেনেদৰে বিপাক হ্ৰাস হয়,হঠাৎ ধূমপান ত্যাগ কৰিলেও সিমানেই বিপাক হাৰ আৰু কমি যাব পাৰে । এইটো নিকোটিনৰ অভাৱৰ বাবে হয়। কিন্তু এই সমস্যাটো লাহে লাহে পাৰ হৈ যায়। কিন্তু তেতিয়ালৈকে ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.