Local, Vocal, Global

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৩৫ টা অক্সিজেন প্ৰকল্প উদ্বোধন কৰে

0 4

প্ৰধান মন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহস্পতিবাৰে উত্তৰাখণ্ডৰ এইমছ ঋষিকেশৰ পৰা ৩৫ খন ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ পিএম কেয়াৰ্ছ ফাণ্ডৰ অধীনত স্থাপিত শিলচৰ চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়ত (এছএমচিএইচ) দুটা ১০০০ এলপিএম প্ৰকল্পকে ধৰি প্ৰায় ৩৫ টা প্ৰেচাৰ চুইং এডছৰ্পচন (পিএছএ) অক্সিজেন প্ৰকল্প দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰে।

ভাষণত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয়, “কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে ভাৰতৰ জনসাধাৰণে প্ৰদৰ্শন কৰা স্থিতিস্থাপকতা আৰু সংকল্প  বিশ্বৰ বাবে এক উদাহৰণ। ই দেশৰ একতাৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু আমি এইটো উপলব্ধি কৰিব লাগিব। মই এইকথা জনাবলৈ পাই আনন্দিত যে দেশৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বহুতো অক্সিজেন প্ৰকল্প আজি জনসাধাৰণৰ বাবে উপলব্ধ কৰা হৈছে,”

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে কয় যে পিএম কেয়াৰ্ছ পুঁজিৰ অধীনত ১,১৫০ ৰো অধিক অক্সিজেন প্ৰকল্পই কাম কৰি আছে আৰু দেশৰ প্ৰতিখন জিলাই এতিয়া তেওঁলোকে সামৰি লৈছে। এতিয়ালৈকে 93 কোটিৰো অধিক কোভিড-19 ভেকছিনপালি প্ৰদান কৰা হৈছে আৰু লগতে কোৱা হৈছে যে শীঘ্ৰেই দেশখনে 100 কোটি ভেকছিনপালি টিকাকৰণ প্ৰাপ্ত কৰিব ।

এছ.এম.চি.এইচ.-ত, শিলচৰৰ সাংসদ ড. ৰাজদীপ ৰয়ৰ সৈতে শিলচৰৰ বিধায়ক দিপায়ান চক্ৰৱৰ্তী, কাটিগোৰাহৰ বিধায়ক খলিল উদ্দিন মজুমদাৰৰ উপায়ুক্ত কীৰ্তি জাল্লি, কাছাৰৰ এছ পি ৰমনদীপ কৌৰ, চিকিৎসালয়খনৰ অধ্যক্ষ ড০ বাবুল কুমাৰ বেজবৰুৱাৰ লগতে চিকিৎসালয়খনৰ অধ্যক্ষ ডাঃ ভাস্কৰ গুপ্তাৰ উপ-অধ্যক্ষ আৰু চিকিৎসালয়ৰ অধীক্ষক ডাঃ অভিজিত স্বামী আৰু উপ-অধীক্ষক ডাঃ প্ৰসেনজিৎ ঘোষে অক্সিজেন প্ৰকল্পসমূহ পৰিদৰ্শন কৰে আৰু কাৰ্যকৰী স্থিতিৰ বিষয়ে জানিব পাৰে। পিছত সংবাদ মাধ্যমৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি ড০ ৰাজদীপ ৰয়ে কয়, “যেতিয়া কোভিড-১৯ বিধ্বংসী পৰিস্থিতি সন্মুখীন হৈছিল তেতিয়া ভাৰতে অক্সিজেনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছিল। কিন্তু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহক লগত লৈ উদ্যোগ লৈছিল যাতে মানুহে অক্সিজেনৰ সংকটৰ সন্মুখীন নহয়। যোৱা চাৰি মাহত কঠোৰ পৰিশ্ৰমৰ পিছত ইয়াত পিএম কেয়াৰ্ছ পুঁজিৰ অধীনত দুয়োটা প্ৰকল্প যুদ্ধৰ ভিত্তিত স্থাপন কৰা হৈছিল। আমি বৰাক উপত্যকাৰ লোকসকলক আশ্বাস দিব বিচাৰো যে ‘কোভিড-১৯ৰ তৃতীয় ঢৌ’য়ে আমাক আঘাত কৰিলেও, এছএমচিএইচ, ইয়াৰ বৰ্ধিত আন্তঃগাঁথনিৰ সৈতে, প্ৰত্যাহ্বানৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সাজু।”

চিকিৎসালয়খনৰ অধ্যক্ষ ড০ বাবুল কুমাৰ বেজবৰুৱাই কয়, “প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে উদ্বোধন কৰি থকা পিএম কেয়াৰ্ছৰ অধীনৰ প্ৰকল্পসমূহৰ ভিতৰত এছএমচিএইচত থকা প্ৰকল্প দুটা অন্তৰ্ভুক্ত কৰাটো সঁচাকৈয়ে আমাৰ সকলোৰে বাবে গৌৰৱৰ বিষয়। উদ্ভিদ বোৰ চিকিৎসালয় আৰু বৰাক উপত্যকাৰ লোকসকলৰ বাবে এক সম্পদ। চিকিৎসালয়খনক অতি প্ৰয়োজনীয় আন্তঃগাঁথনিগত ৰূপ দিয়াৰ বাবে আমি প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ছাৰ আৰু মুখ্যমন্ত্ৰী ড০ সিংহ বিশ্ব শৰ্মা ছাৰক ধন্যবাদ জনাইছো।”

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.