Local, Vocal, Global

কেৱল বৈদ্যুতিক আৰু চিএনজি বাহনক দিল্লীত প্ৰৱেশৰ অনুমতি দিয়া হৈছে

0 118

তীব্ৰ প্ৰদূষণৰ স্তৰৰ মাজতে দিল্লীৰ পৰিৱেশ মন্ত্ৰী গোপাল ৰায়ে আজি কয় যে কেৱল বৈদ্যুতিক বাহন আৰু সংকুচিত প্ৰাকৃতিক গেছ (CNG)ত চলা বাহনসমূহক ২৭ নৱেম্বৰৰ পৰা দিল্লীত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ’ব। তেওঁ লগতে কয় যে বৰ্ধিত প্ৰদূষণ নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে কৰা কেইবাটাও ঘোষণাৰ ভিতৰত অত্যাৱশ্যকীয় সেৱা কৰ্তব্যত থকা বাহনসমূহক ৰেহাই দিয়া হ’ব।

জ্যেষ্ঠ বিষয়াসকলৰ সৈতে এক পৰ্যালোচনা বৈঠকৰ পিছত তেওঁ কয় যে চি.এন.জি বা বিদ্যুতৰ বাহিৰে আন ইন্ধনত চলি থকা দিল্লীত বাহনৰ প্ৰৱেশ ৩ ডিচেম্বৰলৈকে নিষিদ্ধ থাকিব।

অন্যান্য ব্যৱস্থাত, উচ্চ প্ৰদূষণৰ বাবে স্থগিত কৰা বিদ্যালয়, মহাবিদ্যালয় আৰু অন্যান্য শিক্ষানুষ্ঠান  ২৯ নৱেম্বৰৰ পৰা পুনৰ আৰম্ভ হ’ব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলক ৰাজহুৱা পৰিবহণ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আহ্বান জনাই শ্ৰীযুত ৰায়ে সোমবাৰৰ পৰা সকলো চৰকাৰী কাৰ্যালয় খোলাৰ কথা ঘোষণা কৰে। তেওঁ লগতে কয় যে তেওঁলোকৰ বাবে বিশেষ বাছও মোতায়েন কৰা হ’ব।

দিল্লী চৰকাৰে সোমবাৰে নিৰ্মাণ আৰু ধ্বংসকাৰ্যৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল যিহেতু বায়ুৰ মানদণ্ড উন্নত হোৱা দেখা গৈছিল।

তীব্ৰ বায়ু প্ৰদূষণৰ স্তৰৰ বাবে, দিল্লী চৰকাৰে ১৩ নৱেম্বৰত সকলো শিক্ষানুষ্ঠান বন্ধ কৰাৰ নিৰ্দেশ দিছিল।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.