Local, Vocal, Global

ইচ্ছামৃত্যুত সন্মতি দিলে এখন দেশে

0 6

ইচ্ছামৃত্যুক লৈ দেওবাৰে নিউজিলেণ্ডে ললে ঐতিহাসিক সিদ্ধান্ত। দেশখনত ইচ্ছামৃত্যু আইন (Law on Euthanasia) কাৰ্যকৰী হৈছে। এই আইনৰ অধীনত, মানুহে এতিয়া নিজৰ ইচ্ছাৰে মৃত্যুবৰণ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ আগতে, কলম্বিয়া, কানাডা, অষ্ট্ৰেলিয়া, লাক্সেমবাৰ্গ, স্পেইন, নেডাৰলেণ্ড আৰু ছুইজাৰলেণ্ডৰ দৰে দেশত ইচ্ছামৃত্যুক আইনী মৰ্যাদা দিয়া হৈছিল। নিউজিলেণ্ডত কেৱল মাৰাত্মক ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলকহে তেওঁলোকৰ নিজৰ ইচ্ছাৰে মৃত্যুৰ অনুমতি দিয়া হ’ব। অৰ্থাৎ, এনে এক ৰোগ, যি পৰৱৰ্তী ছমাহত জীৱন শেষ কৰে।

নিউজিলেণ্ড (New Zealand)ত কমেও দুজন চিকিৎসকক সন্মতি ইচ্ছামৃত্যুৰ বাবে বাধ্যতামূলক। আইনখন কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে নিউজিলেণ্ডত এক গণভোট অনুষ্ঠিত কৰা হৈছিল, য’ত ৬৫ শতাংশতকৈও অধিক লোকে সপক্ষে ভোট দিছিল। এইটো অৱশ্যে অলপ আচৰিত যেন লাগিছে, কিন্তু কিছুমান লোকৰ বাবে সকাহৰ খবৰো। ৬১ বছৰীয়া ষ্টুৱাৰ্ট আৰ্মষ্ট্ৰং প্ৰষ্টেট কৰ্কট ৰোগত আক্ৰান্ত, যি দুৰাৰোগ্য। আৰ্মষ্ট্ৰঙে কৈছে যে তেওঁৰ মৃত্যু কেনেকৈ হ’ব তাক লৈ তেওঁ আৰু চিন্তা নকৰে। কিয়নো ইচ্ছামৃত্যুত কোনো কষ্ট নাই।

নিউজিলেণ্ডৰ বহু লোকে ইয়াৰ বিৰোধিতাও কৰিছে। তেওঁলোকৰ মত যে ইচ্ছামৃত্যুৱে মানৱ জীৱন আৰু ইয়াৰ মূল্যৰ প্ৰতি সমাজৰ সন্মান দুৰ্বল কৰিব। ই ৰোগাক্ৰান্ত লোকসলৰ যতন লোৱাসকলক সকাহ দিব পাৰে বুলি তেওঁলোকে অভিমত প্ৰকাশ কৰে। আনহাতে আইনক সমৰ্থন কৰাসকলে কয় যে এজন মানুহ কেতিয়া আৰু কেনেকৈ মৰিব বিচাৰে, তাত তেওঁৰ অধিকাৰ আছে। এনে পৰিস্থিতিত ইচ্ছামৃত্যুৱে তেওঁলোকক সন্মানৰ সৈতে মৃত্যুৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰে।

দেশখনৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে কৈছে যে প্ৰতিবছৰে ৯৫০জন লোকে ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰিব, যাৰ ভিতৰত ৩৫০জনক মৃত্যুৰ বাবে সহায় কৰা হ’ব। কিন্তু প্ৰকৃততে কিমানজন লোকে আবেদন কৰে সেয়া এতিয়াও অনুমান কৰা হোৱা নাই। চিকিৎসকসকলক এই উদ্দেশ্যৰ বাবে প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।

ভাৰতত ইচ্ছামৃত্যু আৰু দয়া মৃত্যু দুয়োটা অবৈধ। কিয়নো আইপিচিৰ ধাৰা ৩০৯ৰ অধীনত মৃত্যুৰ চেষ্টা আত্মহত্যা অপৰাধ। একেদৰে, আনকি মানুহৰ আত্মাৰ দ্বাৰা অনুপ্ৰাণিত আৰু ভুক্তভোগীৰ অসহনীয় কষ্ট হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ ইচ্ছা মৃত্যুকো আইপিচিৰ ধাৰা ৩০৪-ৰ অধীনত হত্যাৰ দৰে অপৰাধ বুলি গণ্য কৰা হয়।

উল্লেখ্য, ইচ্ছামৃত্যুক মুখ্যতঃ দুটা শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰিব পাৰি। প্ৰথমটো হ’ল সক্ৰিয় ইচ্ছামৃত্যু আৰু দ্বিতীয়টো হৈছে নিষ্ক্ৰিয় ইচ্ছামৃত্যু। সক্ৰিয় ইচ্ছামৃত্যুত দুৰাৰোগ্য ৰোগত আক্ৰান্ত ব্যক্তি এজনৰ জীৱন চিকিৎসকৰ সহায়ত বিহ বেজী দিয়াৰ দৰে পদক্ষেপ লৈ শেষ কৰিব পাৰি। নিষ্ক্ৰিয় ইচ্ছামৃত্যু অৰ্থাৎ দুৰাৰোগ্য ৰোগত আক্ৰান্ত ব্যক্তি এজন, যি দীৰ্ঘদিন ধৰি কোমাত আছে। তেওঁৰ আত্মীয়সকলৰ সন্মতিত জীৱনৰ সমাপ্তি ঘটাব পাৰি। কিন্তু বহু লোকে বিশ্বাস কৰে যে সক্ৰিয় বা নিষ্ক্ৰিয়, ইচ্ছামৃত্যু হৈছে হত্যা।

Leave A Reply

Your email address will not be published.