Local, Vocal, Global

প্ৰায় ১১ কোটি লোকে এতিয়াও দ্বিতীয় কোভিড-১৯ পালি গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাকী আছে; কেন্দ্ৰই কাইলৈ সভাৰ আহ্বান জনাইছে

0 25

১০০ কোটি টিকাকৰণৰ মাইলফলকৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই বুধবাৰে দিল্লীৰ বিজ্ঞান ভৱনত সকলো ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীৰ সৈতে শাৰীৰিক বৈঠকৰ আহ্বান জনাইছে। এইটো হৈছে অমীমাংসিত দ্বিতীয় পালি থকা আৰু এতিয়াও তেওঁলোকৰ প্ৰথম পালি গ্ৰহণ নকৰা সকলৰ বাবে টিকাকৰণ ত্বৰান্বিত কৰা।

সূত্ৰঅনুসৰি, কোভিড-১৯ টিকাকৰণৰ দ্বিতীয় পালি ৰৈ থকাৰ বাবে চৰকাৰ চিন্তিত হোৱাৰ বাবে বৈঠকখন আহ্বান কৰা হৈছে। দেশৰ প্ৰায় ১১ কোটি লোক, যি দ্বিতীয় পালিৰ বাবে যোগ্য, টিকাকৰণ কেন্দ্ৰবোৰত ভেকছিন উপলব্ধ হোৱা স্বত্বেও ইয়াক গ্ৰহণ কৰা নাই, সূত্ৰই লগতে কয়।

সূত্ৰসমূহে কৈছিল যে বুধবাৰৰ বৈঠকৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলো ৰাজ্যক মিছন মোডত টিকাকৰণ কৰিবলৈ হেঁচা দিয়া। ৰাজ্যসমূহক বিভিন্ন টিকাকৰণ অভিযানত উদগনি দিবলৈ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ‘সকলোৰে বাবে টিকাকৰণ’ৰ দৃষ্টিভংগী ৰখাৰ বাবেও কোৱা হ’ব ।

ভাৰতে ২১ অক্টোবৰত ১০০ কোটি যুগান্তকাৰী টিকাকৰণ প্ৰাপ্ত কৰিছিল আৰু এতিয়া চৰকাৰৰ অগ্ৰাধিকাৰ হৈছে তেওঁলোকৰ দ্বিতীয় পালি প্ৰাপ্ত কৰা আৰু সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা লোকসকলৰ ব্যৱধান দূৰ কৰা, অৰ্থাৎ দুটা পালি।
দেশৰ প্ৰায় ৭৫ শতাংশ লোকে তেওঁলোকৰ প্ৰথম পালি লাভ কৰিছে, আনহাতে ৩১ শতাংশই দুয়োটা পালি লাভ কৰিছে।

ভাৰতেও শীঘ্ৰেই শিশুসকলৰ বাবে ইয়াৰ টিকাকৰণ আৰম্ভ কৰাৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। মঙলবাৰে মান্দাৱিয়াই কৈছিল যে শিশুৰ ভেকছিন জাইচিঅ’ভি-ডি(ZyCoV-D)ৰ মূল্য নিৰ্ধাৰণৰ বিষয়ে আলোচনা চলি আছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.