Local, Vocal, Global

বিভিন্ন ধৰণৰ নিচাজাতীয় সামগ্ৰী, পোস্তৰ গুটি ম্যানমাৰৰ পৰা চোৰাং কৈ অনা হয়

0 4

এআইজেএল/আইএমএইচএএলঃ ম্যানমাৰৰ পৰা ড্ৰাগছ আৰু বন্দুকৰ ব্যাপক চোৰাং ব্যৱসায়ৰ পিছত অসম ৰাইফলছৰ সৈন্যসকলে সীমান্তৰ সিপাৰৰ পৰা অবৈধভাৱে নিষিদ্ধ সামগ্ৰী ব্যৱসায় কৰাৰ পিছত মিজোৰামত বৃহৎ পৰিমাণৰ পোস্ত বীজ জব্দ কৰিছে বুলি বিষয়াসকলে বুধবাৰে জানিবলৈ দিয়ে। উত্তৰ-পূবৰ কেইখনমান ৰাজ্যত নিচাজাতীয় আফিমৰ ঔষধ উৎপাদনৰ বাবে অবৈধ পোস্ত খেতি চলি আছে। অসম ৰাইফলছৰ সূত্ৰই আইএএনএছক জনাইছে যে শুল্ক বিষয়াসকলৰ সৈতে আৰু এক গোপন সূত্ৰৰ জৰিয়তে আধা-সামৰিক কৰ্মীয়ে ভাৰত-ম্যানমাৰ সীমান্তৰ চাম্ফাই জিলাৰ টাংচাম-তিয়াও পথৰ পৰা প্ৰায় ১৯ লাখ টকা মূল্যৰ ১৪০ টা পোস্ত গুটি জব্দ কৰে।

এক চৰকাৰী বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে পোস্ত বীজৰ চোৰাং ব্যৱসায় মিজোৰামৰ বাবে, বিশেষকৈ ভাৰত-ম্যানমাৰ সীমান্তত চিন্তাৰ এক মুখ্য কাৰণ। ভাৰতত, এন.ডি.পি.এছ. নিয়ম, 1985-ৰ অধীনত কেন্দ্ৰীয় নাৰ্কোটিক্স ব্যুৰোৰ দ্বাৰা জাৰী কৰা অনুজ্ঞাপত্ৰৰ বাহিৰে, নাৰ্কোটিক্স ড্ৰাগছ এণ্ড চাইকোট্ৰপিক চাবষ্টেন্স (এন.ডি.পি.এছ.) আইন, 1985-ৰ অধীনত আফিম পোস্ত খেতি নিষিদ্ধ। চুবুৰীয়া ম্যানমাৰৰ পৰা পোস্ত বীজৰ চোৰাং ব্যৱসায় হৈছে হেৰোইন, আফিম, পোস্ত খড়, টেবলেট আৰু কেপচুল (য়াবা বা মেথাম্ফেটামিনসহ), গাঞ্জা (মাৰিজুয়ানা), মৰ্ফিন, কাহ চিৰাপৰ বটলকে ধৰি বিভিন্ন ড্ৰাগছৰ ব্যাপক অবৈধ ব্যৱসায়ৰ এক নতুন সামগ্ৰী। মণিপুৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী এন বীৰেন সিঙে শেহতীয়াকৈ উখৰুল জিলাৰ পেহ (পাওয়ি) গাঁৱৰ বাবে পোস্ত খেতি ধ্বংস কৰাৰ প্ৰচেষ্টাৰ প্ৰশংসা কৰি ১০ লাখ টকাৰ নগদ পুৰস্কাৰ ঘোষণা কৰিছে। এইটো অৰুণাচল প্ৰদেশ আৰু উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ অন্যান্য ৰাজ্যৰ পৰাও প্ৰতিবেদিত হৈছিল। মণিপুৰ, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰা, অৰুণাচল প্ৰদেশ, অসম ৰাজ্যসমূহে বনাঞ্চল ধ্বংস কৰি পপি আৰু গাঞ্জা (গাঁজা) খেতি কৰাৰ ফলত ড্ৰাগছৰ বিপদৰ সন্মুখীন হৈ আছে। পোস্ত আৰু গাঞ্জা ক্ৰমান্বয়ে এটা মুখ্য নগদ শস্য হিচাপে ওলাই অহাৰ লগে লগে কিছুমান মানুহে সহজ ধনৰ বিনিময়ত অবৈধভাৱে খেতি কৰি আছে। গাঞ্জাক গোপনে ভাৰতৰ আন ৰাজ্যলৈ লৈ যোৱা হৈছে। বন বিষয়াসকলে কৈছিল যে ইণ্ডিয়া ষ্টেট অৱ ফৰেষ্ট ৰিপ’ৰ্ট (আইএছএফআৰ) অনুসৰি, উত্তৰ-পূবৰ বেছিভাগ ৰাজ্যই যোৱা দুটা দশকত বনাঞ্চলৰ এটা ডাঙৰ অংশ হেৰুৱাইছে কিয়নো বিভিন্ন নিচাজাতীয় ঔষধৰ অবৈধ খেতি বৃদ্ধি পাইছে। ৰাজ্যসমূহক ড্ৰাগছমুক্ত কৰাৰ বাবে নিচাজাতীয় সামগ্ৰীৰ বিৰুদ্ধে ধৰ্মযুদ্ধ আৰম্ভ কৰা অসম, মণিপুৰ আৰু ত্ৰিপুৰা চৰকাৰেও উত্তৰ-পূব অঞ্চলৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ আন প্ৰান্তলৈ ড্ৰাগছৰ যোগান নিশ্চিহ্ন কৰিবলৈ আগ্ৰহী। অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কৈছিল যে ভাৰতলৈ চোৰাং কৈ অনা ড্ৰাগছবোৰ পাকিস্তানৰ পৰা আৰু উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহৰ সীমাৰ ওপৰৰ পৰা বিশেষকৈ ম্যানমাৰৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল। ড্ৰাগছৰ বিপদসম্পৰ্কে জনসাধাৰণক সজাগ কৰিবলৈ শেহতীয়াকৈ অসমৰ কাৰ্বি আংলং, গোলাঘাট, হোজাই আৰু নগাঁও জিলাত ১৭০ কোটি টকাৰ জব্দ কৰা ড্ৰাগছ ৰাজহুৱাভাৱে জ্বলাই দিয়া হয়। জব্দ কৰা নিচাজাতীয় সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত আছিল মেথাম্ফেটামিন টেবলেট আৰু বিদেশী মূলৰ চিগাৰেট। মেথাম্ফেটামিন টেবলেট, যাক সাধাৰণতে ‘য়াবা’ বা ‘পাৰ্টি টেবলেট’ বা ‘ডব্লিউৱাই’ (ৱৰ্ল্ড ইজ ইয়ৰ্ছ) বুলিও কোৱা হয়, হৈছে এক সংশ্লেষিত ঔষধ, আৰু ভাৰতৰ উপৰিও বাংলাদেশ আৰু চুবুৰীয়া দেশবোৰৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ মাজত উচ্চ পালিৰ ঔষধ হিচাপে অপব্যৱহাৰ কৰা হয়। বিষয়াসকলে কৈছিল যে ঔষধবোৰত বিশেষকৈ অত্যাধিক আসক্ত মেথাম্ফেটামিনত মেথাম্ফেটামিন আৰু কেফেইনৰ মিশ্ৰণ থাকে আৰু অন্যান্য বিভিন্ন নিষিদ্ধ আৰু অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আৰু গোলাবাৰুদ প্ৰায়ে ম্যানমাৰৰ পৰা চোৰাংভাৱে সৰবৰাহ কৰা হৈছিল যি উত্তৰ-পূবৰ চাৰিখন ৰাজ্য – মিজোৰাম (510 কিমি), অৰুণাচল প্ৰদেশ (520 কিমি), মণিপুৰ (398 কিমি) আৰু নাগালেণ্ড (215 কিমি)ৰ সৈতে 1,643 কিলোমিটাৰ বেষ্টনীবিহীন সীমান্ত ভাগ বতৰা কৰে। অসম ৰাইফলছে ভাৰত-ম্যানমাৰ সীমান্ত তত্বাৱধান কৰি থকাৰ সময়ত, সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনীয়ে উত্তৰ-পূবৰ চাৰিখন ৰাজ্য ত্ৰিপুৰা (৮৫৬ কিমি), মেঘালয় (৪৪৩ কিমি), মিজোৰাম (৩১৮ কিমি) আৰু পশ্চিম বংগৰ (২২১৬ কিমি) উপৰিও অসম (২৬৩ কিমি)ৰ সৈতে ১,৮৮০ কিলোমিটাৰ ভাৰত-বাংলাদেশ সীমান্ত তত্বাৱধান কৰি আহিছে।

Leave A Reply

Your email address will not be published.