Local, Vocal, Global

শক্তি খণ্ডত প্ৰযুক্তি বৃদ্ধিৰ বাবে IIT-গুৱাহাটীয়ে অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ সৈতে যোগদান কৰে

0 13

ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান (IIT), গুৱাহাটীয়ে শক্তি আৰু সম্পৰ্কিত খণ্ডত নতুন প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ আৰু প্ৰৱৰ্তনৰ বাবে অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ (OIL) সৈতে হাত মিলাইছে।

এই অংশীদাৰীত্বত বিদ্যমান প্ৰযুক্তিৰ স্থানান্তৰ, জ্ঞান উন্নীতকৰণ আৰু উদ্ভাৱন অংশীদাৰীত্ব, প্ৰশিক্ষণ আৰু দক্ষতা বিকাশ আৰু পাৰস্পৰিক চুক্তিৰ অন্যান্য ক্ষেত্ৰতসহযোগিতাৰ ওপৰতো গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হ’ব, শুকুৰবাৰে শিক্ষানুষ্ঠানটোৱে জাৰি কৰা এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে।

বৃহস্পতিবাৰে দুয়োটা সংগঠনৰ মাজত সহযোগিতাত মোহৰ লগোৱাৰ বাবে এখন বুজাবুজি চুক্তি স্বাক্ষৰিত হৈছিল। IIT গুৱাহাটীৰ সঞ্চালক অধ্যাপক টি জি সীথাৰাম আৰু অইএলৰ কাৰ্যবাহী সঞ্চালক সাচানকা প্ৰতিম ডেকাই চুক্তিখনত স্বাক্ষৰ কৰিছিল। এই বুজাবুজি চুক্তিয়ে অইএলৰ সৈতে বহনক্ষম শক্তি খণ্ডৰ বাবে প্ৰয়োগআৰু অনুবাদমূলক গৱেষণাৰ ক্ষেত্ৰত বিভিন্ন সুযোগ অন্বেষণৰ বাবে এক নতুন পথ তৈয়াৰ কৰিব।

“IIT গুৱাহাটী ভাৰতৰ কেইখনমান শীৰ্ষ প্ৰতিষ্ঠানৰ ভিতৰত আছে যিবোৰ পেট্ৰ’লিয়াম আৰু ইয়াৰ সহযোগী উদ্যোগৰ ক্ষেত্ৰত অত্যাধুনিক প্ৰযুক্তি আৰু দক্ষ জনশক্তি বিকাশৰ বাবে সমৰ্পিত,” অধ্যাপক সীথাৰামে কয়।

তেওঁ কয় যে তেল আৰু গেছ উদ্যোগসমূহ এই সহযোগিতাৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হ’ব কিয়নো ইয়াৰ ফলত থলুৱা প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ হ’ব।

ডেকাই কয় যে অইএল আইআইটি, গুৱাহাটীৰ সৈতে অধিক সহযোগিতাৰ বাবে অপেক্ষা কৰি থাকিব আৰু দুয়োটা প্ৰতিষ্ঠানৰ এই একেলগে আহিলে উদ্যোগটোৰ দক্ষতা বৃদ্ধি হ’ব আৰু অধিক লাভজনকতাত অৰিহণা যোগাব।

Leave A Reply

Your email address will not be published.