Local, Vocal, Global

পেথলজী বিশেষজ্ঞ ড০ বিজয় চন্দ্ৰ গগৈৰ মৃত্যু

0 9

অসমত ডয়েন নামেৰে জনাজাত পেথলজীৰ আটাইতকৈ পুৰণি বিশেষজ্ঞ ড০ বিজয় চন্দ্ৰ গগৈৰ মঙলবাৰে পুৱা ৬:১০ বজাত ডিব্ৰুগড়ত থকা তেওঁৰ বাসগৃহত মৃত্যু হয়।

মঙলবাৰে ৰাতিপুৱা শেষ নিশ্বাস ত্যাগ কৰাৰ সময়ত ড০ গগৈৰ বয়স আছিল ৭৮ বছৰ। তেওঁ ডিব্ৰুগড়ৰ অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয় আৰু চিকিৎসালয়ৰ প্ৰাক্তন অধ্যাপক আৰু পেথলজীৰ মুৰব্বী হিচাপে কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ড০ গগৈয়ে ১৯৬২ চনত অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত যোগদান কৰে আৰু ১৯৬৪ আৰু ১৯৬৭ চনত ক্ৰমে প্ৰথম এম.বি.বি.এছ. আৰু চূড়ান্ত এম.বি.বি.এছ. পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হয় আৰু গৌহাটি আৰু ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধীনত এই দুয়োখন পৰীক্ষাত সফল প্ৰাৰ্থীৰ তালিকাত শীৰ্ষস্থান দখল কৰে।

ড০ গগৈ অসমত হিমোগ্লোবিনোপেথিৰ ক্ষেত্ৰত অগ্ৰণী কাম কৰিছিল আৰু ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ত এই বিকাৰবোৰৰ বিস্তৃত অস্তিত্ব প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। ভাৰতত ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত, ড০ গগৈ ১৯৭০ চনত অসম চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত জেল ইলেক্ট্ৰফ’ৰেচিছ কৌশলও প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল।

ড০ গগৈ আই.এ.পি.এম আৰু আই.এম.এ.ৰ আজীৱন সদস্য আছিল। তেওঁ অলপ সময়ৰ বাবে আই.এম.এ ডিব্ৰুগড় শাখাৰ উপ-সভাপতি হিচাপেও কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছিল।

অৱশেষত স্বৰ্গলৈ যোৱাৰ আগতে তেওঁ ডিব্ৰুগড়ৰ নিজৰ গৱেষণাগাৰত পৰামৰ্শদাতা পেথলজিষ্ট হিচাপে কাম কৰি আছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.