Local, Vocal, Global

আহি আছে নিৰ্বাচন, ছোনীয়া মেডাম এতিয়া কাৰো নহয়!

নিউজ ডেস্ক : কংগ্ৰেছে সভাপতি পদৰ নিৰ্বাচনৰ বাবে প্ৰচাৰ তীব্ৰতৰ হৈছে। বুধবাৰে ৰাজস্থানৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অশোক গেহলটে এই সন্দৰ্ভত দলৰ সভাপতি ছোনিয়া গান্ধীক সাক্ষাৎ কৰে৷ অৱশ্যে সূত্ৰ অনুসৰি এই বৈঠকত ছোনিয়া গান্ধীয়ে স্পষ্ট কৰি দিছে যে তেওঁ দলৰ সভাপতি পদৰ বাবে নিৰ্বাচনত কোনো নিৰ্দিষ্ট নেতাৰ পক্ষ নলয়। বিশেষ কথাটো হ’ল যে অশোক গেহলটে যোৱা নিশা নৱ নিৰ্বাচিত উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি জগদীপ ধনখৰক নৈশ ভোজন দিয়াৰ পাছত দলৰ বিধায়কসকলৰ এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিছিল৷ গেহলটে কৈছিল যে কংগ্ৰেছ সভাপতি নিৰ্বাচনৰ বাবে মনোনীত কৰিবলৈ গৈ আছে। সূত্ৰ সমূহে কয় যে এই বৈঠকত গেহলটে বিধায়কসকলক কৈছিল যে প্ৰথমে তেওঁ ৰাহুল গান্ধীক নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিবলৈ সৈমান কৰিব আৰু যদি তেওঁ সন্মত নহয়, তেন্তে তেওঁ নিজেই মনোনয়ন দাখিল কৰিব।

add3

বৈঠকত উপস্থিত সূত্ৰই কয় যে অশোক গেহলটে বিধায়কসকলক বুধবাৰে দিল্লীলৈ যাব আৰু দলৰ সভাপতি ছোনিয়া গান্ধীক লগ কৰিব বুলি কয়। তাৰ পাছত সন্ধিয়া বিমানেৰে কেৰালালৈ যাব৷ য’ত ৰাহুল গান্ধীয়ে পদযাত্ৰা কৰি আছে। গেহলটে ৰাহুল গান্ধীক শেষবাৰৰ বাবে তাত নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিবলৈ সৈমান কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব৷ যদি তেওঁ সন্মত নহয় তেন্তে তেওঁ নিজে দিল্লীলৈ আহি মনোনয়ন দাখিল কৰিব। গেহলটে কৈছিল যে দলৰ হাইকমাণ্ডে কোৱাৰ দৰে কৰিব। গেহলটো কয় যে তেওঁ দলৰ এজন নিষ্ঠাৱান সৈনিক।

আনহাতে, কংগ্ৰেছ সভাপতি পদৰ বাবে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে বহু কংগ্ৰেছ নেতাই এই পদৰ দৌৰত নিজকে কৈ আছে। জ্যেষ্ঠ কংগ্ৰেছ নেতা দিগ্বিজয় সিঙে সভাপতি পদৰ নিৰ্বাচনত তেওঁৰ নাম অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ ইংগিত দিয়ে। মোক এই দৌৰৰ পৰা কিয় আঁতৰাই ৰাখিছে বুলি কয় সিঙে। দিগ্বিজয় সিঙৰ আগত অশোক গেহলট আৰু শশী থাৰুৰেও নিজকে এই পদৰ দাবীদাৰ বুলি কৈছে। কংগ্ৰেছে এই বছৰ উদয়পুৰত অনুষ্ঠিত এখন সভাত “এজন ব্যক্তিৰ এটা পদ”ৰ শাসন কাৰ্যকৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিল। কিন্তু অশোক গেহলটে এইটো স্পষ্ট কৰি দিছে যে তেওঁ একেলগে তিনিটা দায়িত্ব পালন কৰিব যে তেওঁ ৰাজস্থানৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদ এৰিবলৈ সাজু নহয়।