Local, Vocal, Global

শেহতীয়া বছৰবোৰত দিল্লীত ডেংগুৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ অধিক বেয়া হৈ পৰিছে

0 13

দিল্লীৰ গংগা ৰাম চিকিৎসালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ চিকিৎসকে কৈছিল যে যোৱা দুই বা তিনি বছৰৰ তুলনাত চহৰখনত ডেংগুৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ বহুত বেয়া। দিল্লীত ১-৬ নৱেম্বৰ, ২০২১-ৰ ভিতৰত ১,১৭১ টা ডেংগু ৰোগী নথিভুক্ত কৰা হৈছে।

সমগ্ৰ অক্টোবৰত মুঠ ১,১৯৬ টা গোচৰ নথিভুক্ত কৰা হৈছিল আনহাতে ছেপ্টেম্বৰত মাত্ৰ ২১৭ টা গোচৰ পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল। জানুৱাৰীত, দিল্লীয়ে কোনো গোচৰৰ প্ৰতিবেদন দিয়া নাছিল। ফেব্ৰুৱাৰীত দুটা, মাৰ্চত পাঁচটা, এপ্ৰিলত ১০ টা, মে’ত ১২ টা, জুনত সাতটা, জুলাইত ১৬ টা আৰু আগষ্টত সাতটা ঘটনা সংঘটিত হৈছিল।

চিকিৎসকজনে এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে মৃত্যুৰ হাৰও বৃদ্ধি পাইছিল। এতিয়ালৈকে পঞ্জীভুক্ত ২,৭০৮ টা গোচৰ ২০১৮ চনৰ পিছত আটাইতকৈ বেছি । ১ জানুৱাৰীৰ পৰা ৩০ অক্টোবৰৰ ভিতৰত নথিভুক্ত ঘটনাবোৰ আছিল ২০২০ চনত ৬১২, ২০১৯ চনত ১,০৬৯, আৰু ২০১৮ চনত ১,৫৯৫ টা।

দিল্লীত সোমবাৰে ডেংগুৰ ফলত তিনিজন লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ খবৰ পোৱা গৈছে, যাৰ ফলত মুঠ মৃত্যু ৰখা হৈছে নজন- ২০১৭ চনৰ পিছত এটা ঋতুত সৰ্বাধিক, যেতিয়া দহজন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।

এজন জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা ড.পূজা খোচলাই কৈছিল, “দেৱালীৰ আশে পাশে (আৰু শীত কাল আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে), যেতিয়া আমি ঘটনাবোৰ হ্ৰাস হোৱাৰ আশা কৰিছিলো, তেতিয়া বৃদ্ধি হৈছিল। ইয়াৰ কাৰণ হ’ব পাৰে, যিহেতু কোভিডৰ সীমাবদ্ধতা উঠাই লোৱা হয় আৰু আমি স্বাভাৱিকলৈ ঘূৰি আহো, মানুহে ইয়াক অতি সহজভাৱে গ্ৰহণ কৰি আছে আৰু বাৰিষাৰ পিছত সাৱধানতা অনুসৰণ নকৰে”।

তেওঁ কৈছিল যে মানুহে সাৱধান নহয়, স্থিৰ পানীৰ ওপৰত আলোকপাত কৰে, যি হৈছে ডেংগু বিয়পোৱা মহৰ প্ৰজনন ক্ষেত্ৰ, পুনৰ মুকলি কৰা বিল্ডিং চাইট আৰু অত্যাধিক ভিৰ কৰা বজাৰত। তেওঁ এইটোও উল্লেখ কৰিছিল যে দিল্লীত ঘটনাবৃদ্ধি চুবুৰীয়া উত্তৰ প্ৰদেশ আৰু ওচৰৰ অঞ্চলৰ বৃদ্ধিৰ বাবে হ’ব পাৰে।

তেওঁ আৰু কৈছিল যে গংগা ৰাম চিকিৎসালয়ে প্ৰতিদিনে ৮০-১০০ টা ৱাক-ইন ডেংগু ৰোগীৰ প্ৰতিবেদন দি আছিল আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰায় আধাক ভৰ্তি কৰা হৈছিল । প্ৰায় ২০ শতাংশ ৱাক-ইন ঘটনা গুৰুতৰ আৰু প্ৰায় ১০ শতাংশক আইচিইউৰ প্ৰয়োজন, তেওঁ লগতে কয়।

তেওঁ আশ্বাস দিছিল যে ৰাজধানীৰ চিকিৎসা বৃত্তিধাৰীসকলে কোভিড-১৯ৰ পৰা কঠোৰ শিক্ষা লাভ কৰাৰ পিছত ভাবুকিৰ সন্মুখীন হ’বলৈ সাজু আছিল। লক্ষণীয়ভাৱে, দিল্লীয়ে ২০১৫ চনত ডেংগুৰ এক ডাঙৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সন্মুখীন হৈছিল যেতিয়া অক্টোবৰত ১০,৬০০ ৰো অধিক ৰোগী ৰখা হৈছিল, যাৰ ফলত ই ১৯৯৬ চনৰ পিছত আটাইতকৈ বেয়া হৈ পৰিছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.