Local, Vocal, Global

 দিল্লী কাৰখানাত NCERT ৰ ৮0,000 পৃষ্ঠাৰ নকল কিতাপ-জব্দ

0 5

দিল্লী আৰক্ষীয়ে NCERT  প্ৰায় ৮০,০০০ মুদ্ৰিত পৃষ্ঠা বিচাৰি পাইছে যিবোৰ প্ৰায় ১২,০০০ কিতাপত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিছিল আৰু নন্দনাগৰী অঞ্চলত অভিযানৰ সময়ত প্ৰায় ৫,০০০ ভুৱা কিতাপ উদ্ধাৰ কৰা হৈছে।

দিল্লী আৰক্ষীৰ অপৰাধ শাখাই আজি দলটোৰ মাষ্টাৰমাইণ্ডৰ সৈতে ভুৱা এনচিইআৰটি (NCERT) কিতাপ মুদ্ৰণ কৰা এটা দলক উদ্ধাৰ কৰে, যিয়ে অভিযানৰ সময়ত ৮০,০০০ মুদ্ৰিত পৃষ্ঠা আৰু ৫,০০০ ভুৱা কিতাপ বিচাৰি পাইছে |

ভুৱা কিতাপ ছপা কৰা দলটোৰ মাষ্টাৰমাইণ্ড হৈছে মনোজ জৈন যি যোৱা কেইবছৰমান ধৰি এনচিইআৰটিৰ ভুৱা কিতাপ মুদ্ৰণ ব্যৱসায়ত জড়িত আছিল। দিল্লী আৰক্ষীয়ে প্ৰাপ্ত কৰা অভিযোগৰ পিছত, দিল্লী আৰক্ষীয়ে নন্দনাগৰী অঞ্চলৰ এটা কাৰখানা বন্ধ কৰি দিছে। এই কাৰখানাত বৃহৎ সংখ্যক ভুৱা এনচিইআৰটি কিতাপ মুদ্ৰণ কৰা হৈছিল।   দিল্লী আৰক্ষীয়ে ইয়াৰ পৰা প্ৰায় ৮০,০০০ মুদ্ৰিত পৃষ্ঠা বিচাৰি পাইছে যিবোৰ প্ৰায় ১২,০০০ কিতাপত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিছিল আৰু ইয়াৰ পৰা প্ৰায় ৫,০০০ ভুৱা কিতাপ উদ্ধাৰ কৰা হৈছে।

যোৱা বছৰ আগষ্টত ভুৱা কিতাপ ছপা কৰা এটা দলৰ 35 কোটি টকাৰ ভুৱা কিতাপ ভাঙি পেলোৱা হৈছিল আৰু বিজেপি নেতাজনৰ নাম আহিছিল।

মিৰাটৰ পৰা আৰক্ষী থানা পৰতাপুৰ আৰু এছটিএফৰ এটা দলে যুটীয়াভাৱে অভিযানটোত প্ৰায় ৩৫ কোটি টকা অবৈধভাৱে মুদ্ৰণ কৰা এনচিইআৰটিৰ কিতাপ জব্দ কৰিছিল।

একেদৰে, আমৰোহাৰ গজৰৌলাত বৃহৎ সংখ্যক অবৈধ কিতাপ জব্দ কৰা হৈছিল। প্ৰিণ্টিং মেচিনত অভিযান চলাই আৰু চীল কৰা প্ৰিণ্টিং প্ৰেছখন বিজেপিৰ মেট্ৰ’পলিটান উপ-সভাপতি সঞ্জীৱ গুপ্তাই বৰ্ড কৰিছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.