Local, Vocal, Global

চীনে বৰ্ধিত কোভিড-১৯ ঘটনাৰ মাজত নতুন লকডাউন পুনৰ আৰোপ কৰিছে

0 8

চীনে বৰ্ধিত কোভিড-১৯ সংক্ৰমণৰ মাজত নতুন লকডাউন পুনৰ জাপি দিছে, দেশখনে যোৱা সপ্তাহত ১১ খন প্ৰদেশত ১০০ ৰো অধিক ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে ।

ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য আয়োগৰ (এনএইচচি) এজন মুখপাত্ৰ মি ফেঙে দেওবাৰে এক সংবাদ সন্মিলনত কয়, “১৭ অক্টোবৰৰ পৰা চীনত একাধিক বিক্ষিপ্ত স্থানীয় প্ৰাদুৰ্ভাৱ ঘটিছে, আৰু সেইবোৰ দ্ৰুতগতিত সম্প্ৰসাৰিত হৈ আছে।” চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, “প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু অধিক বিয়পি পৰাৰ আশংকা বৃদ্ধি পাইছে।”

এমআইৰ মতে চীনৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৭৫ শতাংশ – এক বিলিয়নতকৈও অধিক লোকক সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা স্বত্বেও দ্ৰুত বিস্তাৰ হৈছে।

কৰোনাভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ বিস্তাৰে চীনা চৰকাৰক চিন্তিত কৰি তুলিছিল, যিয়ে সংক্ৰমণ ৰক্ষা কৰিবলৈ এক কঠোৰ শূন্য-কোভিড নীতিৰ ওপৰত জোৰ দিয়ে।

১৬ অক্টোবৰত ছাংহাইৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে টিকাকৰণ কৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ এটা ভ্ৰমণ গোটৰ মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে এই প্ৰাদুৰ্ভাৱ ধৰা পৰিছিল যিয়ে উত্তৰৰ কেইবাটাও অঞ্চলত ভ্ৰমণ কৰিছিল। এনএইচচিৰ স্বাস্থ্য বিষয়া এমআইয়ে চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি দেওবাৰে জনোৱা ১৩৩ টা সংক্ৰমণৰ ভিতৰত ১০৬ টা ১৩ টা ভ্ৰমণ গোটৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আছিল।

দেশৰ প্ৰায় এক তৃতীয়াংশ প্ৰদেশ আৰু অঞ্চলত সংক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছে, সকলো মধ্যমীয়া আৰু উচ্চ বিপদাশংকা থকা অঞ্চল আভ্যন্তৰীণ মঙ্গোলিয়া, গানচু, নিংজিয়া, গুইঝৌ আৰু বেইজিংত কেন্দ্ৰীভূত হৈ আছে। কৰ্তৃপক্ষই ভ্ৰমণ সংস্থাসমূহক এই অঞ্চলবোৰত ক্ৰছ-প্ৰাদেশিক ভ্ৰমণ আয়োজন কৰাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰিছে। দেওবাৰে, চীনৰ ৰাজধানীয়ে চহৰখনত প্ৰৱেশৰ সীমাবদ্ধতা কঠোৰ কৰে, যাৰ বাবে নিশ্চিত ঘটনা থকা ঠাইবোৰৰ যাত্ৰীসকলে ঋণাত্মক কৰোনাভাইৰাছ পৰীক্ষা উপস্থাপন কৰিব লাগিব আৰু ১৪ দিনৰ স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ কৰিব লাগিব, চিএনএনৰ প্ৰতিবেদন।বেইজিং পৌৰ স্বাস্থ্য আয়োগৰ দৈনিক প্ৰতিবেদনৰ চিএনএন তালিকা অনুসৰি চহৰখনে শেহতীয়া প্ৰাদুৰ্ভাৱত ১৪ টা নিশ্চিত ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে, যাৰ ভিতৰত যোৱা তিনি দিনত ১২ টা আছে।

ফেব্ৰুৱাৰীত ২০২২ চনৰ শীতকালীন অলিম্পিকৰ বাবে চহৰখন সাজু হোৱাৰ লগে লগে বেইজিংত এক ব্যাপক কোভিড প্ৰাদুৰ্ভাৱ চীনা নেতাসকলে চাব বিচৰা শেষ বস্তু হ’ব।

বেইজিংৰ চীনা কৰ্তৃপক্ষই ছয়জন বাসিন্দাৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰিছে যিয়ে অপৰাধমূলক আটকৰ সৈতে কোভিড নিয়ম ভংগ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ ভিতৰত, দুজনে খাবলৈ ওলাই গৈছিল আৰু আভ্যন্তৰীণ মঙ্গোলিয়াৰ কোভিড সংক্ৰমিত পৰ্যটন স্থলীৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত জ্বৰ হোৱা স্বত্বেও বন্ধুসকলক মাহজঙৰ বাবে ঘৰলৈ নিমন্ত্ৰণ কৰিছিল। আন দুজনে তেওঁলোকৰ বন্ধ হৈ থকা গেটযুক্ত সম্প্ৰদায়ৰ বেৰৰ ওপৰেৰে উঠিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, চিএনএনৰ বাতৰি অনুসৰি।

চহৰখনে মূলতঃ ৩১ অক্টোবৰত নিৰ্ধাৰিত এটা মাৰাথনও স্থগিত ৰাখিছিল। ই অনুষ্ঠানটোৰ বাবে নতুন তাৰিখ ঘোষণা কৰা নাই।

Leave A Reply

Your email address will not be published.