Local, Vocal, Global

অৰুণাচল প্ৰদেশ, উদীয়মান সূৰ্যৰ দেশ 

0 8

অৰুণাচল প্ৰদেশ হৈছে ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক যুগৰ পৰা পূৰ্বৰ উত্তৰ-পূব সীমান্ত সংস্থাৰ অঞ্চলৰ পৰা অহা ভাৰতীয় ৰাজ্যসমূহৰ ভিতৰত এখন। অৰুণাচল প্ৰদেশৰ ৰাজধানী হৈছে হিমালয় পৰ্বতৰ পাহাৰত অৱস্থিত ইটানগৰ। অৰুণাচল প্ৰদেশ বিশাল পৰ্বতৰে আৱৰি থকা এলেকাত অৱস্থিত আৰু ইয়াৰ সীমা ভাৰতৰ বহুতো ৰাজ্যৰ সৈতে আৰু আন দেশৰ সৈতেও ভাগ বতৰা কৰে। ইয়াৰ সীমাত পশ্চিম ফালে ভূটান ৰাজ্য আছে, ই তিব্বত, চীনৰ স্বায়ত্তশাসিত অঞ্চলৰ সৈতে উত্তৰ দিশত এটা সীমান্ত ভাগ কৰে আৰু দক্ষিণ আৰু দক্ষিণ-পূব অংশত, ই ভাৰতৰ ৰাজ্য নাগালেণ্ডৰ সৈতে আৰু শেষত উত্তৰ-পূবৰাজ্য অসমৰ সৈতে দক্ষিণ-পশ্চিমদিশে সীমান্ত ভাগ কৰে। ১৯৭২ চনত ৰাজ্যখনক অসমৰ অংশ হিচাপে গণ্য কৰাৰ আগতে ভাৰতৰ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল হিচাপে গঢ়ি তোলা হয় আৰু তাৰ পিছত ১৯৮৭ চনত ই ভাৰত ৰাজ্যত পৰিণত হয়।

অৰুণাচল প্ৰদেশ ইয়াৰ সংস্কৃতি, সম্প্ৰদায়ৰ লগতে চিৰসেউজ অৰণ্য, মালভূমি, বিস্তৃত উপত্যকা আৰু হিমালয়ৰ শীৰ্ষত উঠা পাহাৰীয়া পৰ্বতমালাৰ বাবে জনাজাত। ইয়াত শক্তিশালী ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ বহুতো উপনদী আছে যেনে তিৰাপ, সুবানচিৰি, লোহিত, দিবাং আৰু কামেং যাৰ ভিতৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ হিমালয় পৰিসৰ অতিক্ৰম কৰা একমাত্ৰ উপনদী হৈছে সুবনশিৰি। ৰাজ্যখন বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ মাটি যেনে উল্টিচোল, ইনচেপ্টিচোল আৰু এণ্টিচোলৰে সমৃদ্ধ আৰু বেছিভাগ নদী উপত্যকাত সমৃদ্ধ পলসুৱা মাটিৰ বৈশিষ্ট্যথকা মাটি আছে যিবোৰ কৃষিৰ উদ্দেশ্যে যথেষ্ট পৰামৰ্শ দিয়া হয়। অৰুণাচল প্ৰদেশত বাস কৰা লোকসকলে গৰম আৰু আৰ্দ্ৰ জলবায়ু উপভোগ কৰে কিয়নো পাদদেশৰ অঞ্চলটো উপ-ক্ৰান্তীয় আৰু কেতিয়াবা পৰ্বতবোৰত উচ্চতা বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, গড় উষ্ণতাত পতন হয়। বিভিন্ন মাটি, জলবায়ু আৰু ভৌগোলিক অৱস্থাৰ সৈতে ৰাজ্যখনত উদ্ভিদ আৰু জীৱজন্তুৰ যথেষ্ট উপলব্ধতা আছে। ইয়াত ৰাজ্যখনৰ প্ৰায় দুই-তৃতীয়াংশ বনাঞ্চলৰ দ্বাৰা আৱৰি আছে আৰু লগতে পাদদেশৰ কাষত অৱস্থিত গধুৰ বৰ্ষাৰণ্য আছে।

ৰাজ্যখনত উদ্ভিদ হৈছে আন এক বস্তু যি ইয়াক ভাৰতৰ আন ৰাজ্যবোৰতকৈ পৃথক কৰি তোলে কিয়নো ইয়াত আলপাইন গছ-গছনি আৰু উপ-আলপাইন গছ-গছনিৰ উপলব্ধতা আছে আৰু উচ্চ ঢালত দেখা পোৱা ৰডোডেনড্ৰন হৈছে মুখ্যতঃ পোৱা এক বস্তু। ৰাজ্য অৰুণাচল প্ৰদেশত বিকশিত হোৱা কিছুমান উদ্ভিদে জীৱন ৰক্ষা কৰিব পাৰে কিয়নো ইয়াত চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহৃত উদ্ভিদ আছে কিছুমান ইউ আৰু জিনচেঙৰ দৰে। এই প্ৰকাৰৰ উদ্ভিদবোৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু প্ৰায়ে ৰাজ্যখনত বাস কৰা বহুতো বাসিন্দাৰ দ্বাৰা উল্লেখ কৰা হয়। অৰুণাচল প্ৰদেশৰ জনসংখ্যাত বিভিন্ন জাতি-জনগোষ্ঠীৰ বিভিন্ন জনজাতি আছে যাৰ ভিতৰত আছে খিলঞ্জীয়া লোক আৰু বিভিন্ন দেশৰ প্ৰব্ৰজনকাৰী। কিছুমান উল্লেখযোগ্য জনজাতি হৈছে হিল মিৰি, নিচি, মনপা, আকা, আপা তানি আৰু শ্বেৰডুকপেন। বিচ্ছিন্ন গাওঁবোৰত বাস কৰা লোকসকলৰ জীৱিকা আৰু জীৱনশৈলী একে যিহেতু তেওঁলোকে নিম্নলিখিত উপায়েৰে তেওঁলোকৰ খাদ্য প্ৰস্তুত কৰে যেনে অৰণ্যৰ পৰা বস্তু সংগ্ৰহ কৰি, চিকাৰ আৰু মাছ ধৰা। কিন্তু ৰাজ্যখনত পঞ্চাশটা বিভিন্ন উপভাষা আৰু ভাষা কোৱা জনসংখ্যাৰ ঘনত্ব আটাইতকৈ কম। সামাজিক-সাংস্কৃতিক মূল্যবোধথকা ৰাজ্যখনৰ ৰাজধানী ইটানগৰ বস্ত্ৰ আৰু সুন্দৰ স্থাপত্যৰ লগতে কলা আৰু হস্তশিল্পৰ প্ৰদৰ্শনীৰ বাবে জনাজাত। ই ৰাজ্যখনত অধিক গুৰুত্ব যোগ কৰে প্ৰত্নতাত্ত্বিক স্থানবোৰৰ সৈতে যিবোৰ ৰখা ৰখা হৈছে, সেয়েহে পৰ্যটকসকলৰ বাবে এক অতি আৱশ্যকীয় স্থান। ৰাজ্যখনৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হৈছে বিজেপিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰা পেমা খাণ্ডু, তেওঁ ৰাজ্যখনৰ নৱম মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু অৰুণাচলৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী দৰ্জী খাণ্ডুৰ পুত্ৰ। তেওঁ তেওঁৰ দলটো ভাৰতীয় জাতীয় কংগ্ৰেছৰ পৰা অৰুণাচলৰ পিপলছ পাৰ্টিলৈ সলনি কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত ২০১৬ চনত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিলৈ স্থানান্তৰিত হৈছিল।

Leave A Reply

Your email address will not be published.